Karazin Üniversitesi Nerede?

Ukrayna’da eğitim almak isteyen birçok öğrenci ülkenin en iyi üniversitelerinden olan Karazin üniversitesi nerede? sorusunu sormaktadır. Karazin Üniversitesi, Ukrayna’nın Harkov şehrinde bulunmaktadır. Harkov Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan bir şehir olup, Rusya sınırına yakın bir şehirdir. Ülkenin en güvenli şehri olarak görülen Harkov aynı zamanda ülkenin güçlü üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Harkov Şehri

Türkçesi Harkov veya diğer bir adıyla Harkiv (Ukraynacası: Харків, Rusçası: Харьков) Ukrayna’nın büyük ikinci şehri olarak bilinen Harkov şehri ülkenin idari, kültürel, eğitim ve endüstriyel başkenti olarak tanınmaktadır. Karazin üniversitesine ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda kendi bünyesinde birçok meşhur ve güçlü üniversitelere sahiptir. Karazin üniversitesi şehrin tam merkezinde bulunmaktadır. Özgürlük meydanı (Ukraynacası: Площа Свободи) olarak bilinen şehir merkezinde yer alan meydan aynı zamanda Dünya’nın en büyük 7. meydanı ve Avrupa’nın en büyük 3. meydanı olma özelliğine sahiptir. Karazin üniversitesi bu meydan üzerinde yer almaktadır. Karazin üniversitesi nerede sorusunun yanıtı Harkov şehridir.

Karazin Üniversitesi

Karazin üniversitesi (Ukraynacası: Каразінський університет) adıyla bilinen üniversitenin tam adı resmi olarak V. N. Karazin Harkov Ulusal Üniversitesi (Ukraynacası: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна) Harkov şehrinde 1805 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Ukrayna’nın 1804 yılında kurulmuş olan Lviv Üniversitesinden bir yıl sonra kurularak ülkenin ilk kurulan üniversiteleri arasına girmiştir. Eski bir kurum olması, kaliteli eğitim vermesi ve QS Dünya Üniversite Sıralaması girmesi nedeniyle Türkiye’den birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

2019 QS Dünya Üniversite Sıralamasına göre Karazin Üniversitesi, Ukrayna’nın en iyi ve Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında 410.sırada yer almaktadır. Güncel sıralamaları takip etmek için bizim Anasayfa’da yer alan güncel sıralamalar sekmesinden ulaşabilirsiniz. Üniversite aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Avrupa Nükleer Eğitim Network ortağı ve üyesidir. Bu sebeple üniversite hem Avrupa’da hemde Asya’dan binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Güncel verilere göre yaklaşık 16.354 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Eğitim veren eğitimci kadrosu ise 2.142 kişiden oluşmaktadır.

Karazin Üniversitesi Yorumları

Harkov’da eğitim almak isteyen öğrencilerin çoğu girmeden önce Karazin Üniversitesi Yorumları konusunda ciddi bir araştırma yapmaktadır. Akıllarına birçok soru gelmekte olup bunların yanıtını çoğu zaman bulamamaktadırlar. Lisans eğitimi alan birçok öğrenci Karazin Üniversitesi ile ilk eğitim yıllarında söyledikleri eğitimin iyi olup, genellikle üniversitenin eski olduğudur. 1805 yılında kurulmuş bir üniversite olduğu düşünüldüğünde eski olduğu bilinmektedir. Eski bir üniversite yorumu yapan öğrencilerin diğer şikayet ettikleri konulardan birisi üniversite yurtların kötü olduğu. Ancak Merkür Eğitim ile giden öğrenciler merkür eğitim özel yurt odalarında kalmaktadır. Bu sebeple Merkür Eğitim ile giden öğrenciler devlet yurtlarında değil, özel yurtlarda kalmaktadırlar. Yurt şikayetlerinin asıl sebebi genellikle odaların küçük ve eski olması, tuvaletlerin ortak olmasıdır. Bizin özel yurtlarımızda ortak kullanım alanı bulunmamaktadır, oda içerisinde tuvalet ve duş bulunmaktadır. Bu yorumlar dışında genel şartlar üniversitenin çok iyi bir eğitim verdiği, zorluk derecesinin yüksek olduğu ve sıkı bir eğitim verdiğidir. Karazin Üniversitesi hangi şehirde? sorusunun yanıtını aldık, yorumları okuduk şimdi bölümler hakkında bilgi verelim.

Karazin Üniversitesi’nde En Çok Tercih Edilen 5 Bölüm

Karazin üniversitesi birçok farklı ve güncel bilgilere ev sahipliği yapmaktadır. Toplam 14 departman bulunan üniversitede başlıca Türkiye’den giden öğrencilerin eğitim aldığı bölümleri sıraladık.

Tıp
Karazin Üniversitesi Nerede?
Karazin Üniversitesi Nerede?

Tıp bölümü en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Özellikle Türkiye’de denklik için gereken şartları yerine getiren Karazin Üniversitesi öğrencilerin en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. Üniversite’nin tıp alanında aldığı başarılar (Élie Metchnikoff, Nobel Ödülü Tıp Alanında, 1908) ile sıralamasının ciddi bir şekilde yükseldiği düşünüldüğünde, Ukrayna’da tıp eğitimi almak için tüm üniversitelerin önünde yer almaktadır. Eğitim ücretleri konusunda uygun ücretlere eğitim vermektedir. Karazin Üniversitesi bilimsel verilere göre tıp ve biyoloji eğitimi olarak en iyi akademik eğitim olağanı sağlamaktadır.

Hukuk

Üniversite hukuk alanında başarılı eğitim vermektedir. Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ikinci bölüm Hukuk alanıdır. Hukuk eğitimini Ukrayna’da devam ettirmek (Dikey Geçiş) ya da sıfırdan hukuk eğitimi alarak Ukrayna’da ya da Türkiye’de çalışmak isteyen birçok Türk öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Tercümanlık

Tercümanlık olarak birçok farklı dilde eğitim olağanı tanıyan üniversite İngilizce başta olmak üzere Rusça, İspanyolca, Fransızca ve Arapça gibi dillerde tercümanlık eğitimi sunmaktadır. Tercümanlık bölümü dışında bu dillerde dil bilim, edebiyat ve öğretmenlik gibi bölümlerde oldukça popülerdir. Tercümanlık bölümü eğitimi almak isteyen öğrenciler için yurt dışında eğitim almak oldukça değerli bir katkı sağlamaktadır. Bu bölümlerden mezun öğrenciler Türkiye’ye döndüklerinde aldıkları kaliteli eğitimin farkı ile iş konusunda birçok kişinin önüne geçmektedirler.

Psikoloji

Psikoloji bölümü Türkiye’de son yıllarda çok popüler bir bölüm haline gelmiştir. Psikoloji alanında Karazin Üniversitesi sahip olduğu ödüllü akademisyenleri ile çoğu Avrupa üniversitesinden taktir toplamıştır. Psikoloji eğitimi toplamda 4 sene bölüm ve gerektiği durumda bir sene hazırlık eğitimi ile tamamlamak mümkün.

Ekonomi

Ekonomi bölümü mezun sayısı olarak hem ülkemizde hemde yurtdışında birçok mezun bulunduran bir bölümdür. bu sebeple tercih sıralarında geri kalsa bile, günümüzün global düzeninde ekonomi çok ciddi bir öneme sahiptir. Birçok farklı iş olağanı sağlayan bölüm farklı dil bilgileri ile birleştiği zaman ciddi bir kariyer planına imkan tanıyor. Ekonomi, Bankacılık, Finans ve İşletme gibi bölümlerde başarılı olan Karazin Üniversitesi alacağınız İngilizce ya da Rusça eğitim ile birleştiğinde ciddi bir imkan sağlayacaktır.

Karazin Üniversitesi Nerede?

Karazin üniversitesi Harkov bölgesinde yer almaktadır. Kharkov şehrinin merkezinde bulunan üniversite Özgürlük meydanında bulunmaktadır. Üniversite büyük bir alana yayılmış olarak çeşitli fakültelerden oluşmaktadır.

Adresi: Svobody Square, 4, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Çalışma Günleri:

 • Pazartesi-Cumartesi 08.00-17.00
 • Salı-Perşembe-Cuma  08.00-18.00
 • Pazar Günü Hariç

Telefon: +380 57 707 5270

Karazin Üniversitesi Yakınında Bulunan Oteller

Üniversitenin yakınında bulunan çeşitli oteller bulunmaktadır.

Pahalı Fiyatlı Oteller

 • Kharkiv Palace Otel
 • SPA HOTEL NEMO with Dolphins

Orta Fiyatlı Oteller

 • Mirax Sapphire Boutique Otel
 • Gostinii Dvor Otel
 • National Otel

Düşük Fiyatlı Oteller

 • Asotel Otel
 • Yellow Unlimited Otel
 • Victoria Otel

Karazin üniversitesi lokasyon olarak hem şehir merkezinde, hem de birçok sosyal alana çok yakın mesafededir. Bu sebeple karazin üniversitesi nerede birçok açıdan yanıt vermiş olduk. Merkür eğitim olarak karazin üniversitesinde eğitim almak isteyen öğrencilere kaliteli hizmet sunmak amacıyla yıllardır hizmet vermekteyiz. Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrenciler bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık