Ukrayna’ya Ulaşım ve Vize

Ukrayna’ya Ulaşım ve Vize

Türkiye’den Ukrayna’ya ulaşımın kolaylığı, bu ülkeye turistik amaçlarla gidecekler kadar yurt dışında lisans ve lisans üstü eğitim için tercihlerini Ukrayna’dan yana kullanan gençleri ve ailelerini de yakından ilgilendirmektedir. Ukrayna’ya ulaşım konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, internet üzerinden faydalı bilgiler paylaşımında bulunan pek çok platformda, ulaşım araçları, zamanları ve fiyatları hakkında detaylı bilgileri araştırmaya devam etmektedir.

Ukrayna’ya eğitim ya da turistik olarak yolculuk yapmayı düşünen işiler için çok sayıda alternatiften bahsetmek mümkündür. Kara, deniz ve hava yolları ile Ukrayna’ya ulaşım oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra Türkiye hükümeti ile Ukrayna hükümeti arasında geçtiğimiz yıllarda yapılan turizm anlaşması kapsamında iki ülkenin vatandaşları, herhangi bir pasaport ve vize şartı olmadan iki ülke arasında ulaşım yapabilmektedir. Bu sayede günümüzde Ukrayna’nın herhangi bir kentine ulaşım yapmak, şehirler arası yolculuk yapmaktan farksız olacak şekilde kolaylaştırılmıştır.

Ukrayna’ya Vize Şartı Var Mı?

Ukrayna’ya Türkiye’den ulaşımda vize şartı bulunmamaktadır. Dolayısıyla vatandaşların sahip olduğu yeni (çipli) kimlik kartı ile Ukrayna’ya giriş yapmak oldukça basittir. Bu yüzden bildiğiniz kimlikle gidip ziyaret edebileceğiniz, hatta köklü eğitim kurumlarında lisans ve lisans üstü eğitimler alabileceğiniz bir ülke olan Ukrayna, Türk vatandaşlarına da pek çok alanda kolaylık sağlamaktadır.

Ukrayna’yı kimlikle seyahat ettiğiniz zaman, size A5 kağıt boyutunda bir kart vererek doldurmanız talep edilmektedir. Bu kartı Türkiye’ye dönene kadar yanınızdan ayırmamanız halinde herhangi bir problem karşılaşmadan Ukrayna’da dilediğiniz gibi gezip tozabilirsiniz. Ülkeye giriş ve çıkış işlemleri Türkiye’den vize şartı bulunmadığı için bu kart ile yerine getirilmektedir. Ukrayna’dan çıkış yapmadan önce uçacağınız havayolunun check in bölümünde kartın birkaç kısmını daha doldurduktan sonra ülkeden yine girişte olduğu gibi çıkışta da herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ukrayna’yı turistik olarak ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, çipli kimlik kartları ile 180 gün içinde 90 gün seyahat hakkına sahiptir.

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya gitmek için üç farklı araç seçimi bulunmaktadır. Türkiye’den Doğu Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Ukrayna’ya gitmek istediğinizde hava yolunu yani uçağı, deniz yolunu yani gemiyi ve kara yolunu yani treni kullanarak ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaların ardından iki ülke vatandaşları da karşılıklı ziyaretlerinde pasaporta ve vizeye ihtiyaç duymadan kimlik kartları ile seyahat gerçekleştirebiliyorlar. Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, pasaport olmadan da bu ülkeye giriş yapabilme imkanına sahip olmaktadır. Ancak bu işlemlerde vatandaşların yeni kullanıma çıkarılan çipli kimlik kartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü eski tip büyük nüfus cüzdanları ile Ukrayna’da seyahat yapılamamaktadır.

Ukrayna’ya Kolay Ulaşım

Ukrayna’ya en kolay ulaşım yöntemlerinden biri de muhakkak hava yolu olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde;

 • İstanbul Atatürk Havalimanı,
 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı,
 • Ankara Esenboğa Havalimanı,
 • İzmir Adnan Menderes Havalimanı,
 • Antalya Havalimanı,

gibi hava alanlarından Ukrayna’nın farklı kentlerine direkt veya aktarmalı olarak uçak seferleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Antalya Havalimanı ile Ukrayna’nın pek çok önemli kenti arasında yaz dönemi charter uçak seferleri bulunmaktadır. Türkiye’den hava yolu kullanılarak gidilebilecek Ukrayna şehirleri arasında şu şehirler öne çıkmaktadır:

 • Kiev,
 • Odessa,
 • Harkov,
 • Lviv,
 • Kherson,
 • Zaporijya,
 • Dnipro

Bu kentlere doğrudan veya aktarmalı olarak uçuş seferleri düzenleyen havacılık firmalarından bazıları da Türk Havayolları, Pegasus, Onur Air ve Ukrayna International Havayolları olarak öne çıkmaktadır. Türkiye ile Ukrayna arasındaki uçak biletleri de döneme ve taleplere göre değişiklik gösterilen fiyatlardan satışa sunulmaktadır.

Harkov’dan Türkiye’ye Dönüş Kolay Mı?

Harkov kentinden Türkiye’ye dönüş kolaylığı da özellikle bu kentte lisans veya lisans üstü eğitim alan öğrencilerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Harkov kenti bilindiği üzere sadece Ukrayna’nın değil aynı zamanda bütün Doğu Avrupa ülkelerinin de eğitim başkenti olarak bilinmektedir. Her yıl yüzlerce veya binlerce öğrenci dünyanın dört bir yanından Ukrayna’nın Harkov kentine ulaşım yapmaktadır.

Harkov resmi tatil günlerinde Türkiye’ye dönüş yapmak isteyen öğrencilere büyük kolaylıklar sunulmaktadır. Önceden rezervasyonlarını tamamlayan öğrenciler Ukrayna’ya ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadıkları gibi bu kentten Türkiye’ye dönüşlerinde de diledikleri ulaşım aracını kullanarak çok kısa sürede ülkemize giriş yapabilirler.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık