Ukrayna’da sosyal yaşam, özellikle ülkemizden bu ülkeye eğitim amacıyla gidecek olan öğrencilerin ve ailelerinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Odessa, Kiev ve özellikle ilim kenti olarak bilinen Harkov şehirlerinde lisans ve lisansüstü eğitim almak isteyen yüzlerce öğrenci bulunmaktadır. Her yıl bu öğrenciler Ukrayna’da sosyal hayat nasıl hakkında internet platformu başta olmak üzere pek çok yerde araştırma yapmaktadır.

Ukrayna’da bulunan ve yurt dışından yani Türkiye’den yabancı uyruklu öğrenci kabul eden üniversitelerin kampüs olanakları oldukça gelişmiştir. Bununla birlikte şehirler de özel mimari planlamalarına göre inşa edildiği için şehirlerde çok geniş cadde ve bulvarlar bulunmaktadır. Bu bulvarlar üzerinde şehrin kalbini oluşturan eğlence mekanları, cafeler ve restoranlar yer almaktadır. Genel itibarıyla bakıldığında eğlenmeyi ve eğlenceyi seven insanlardan oluşmaktadır. Ukrayna şehirleri, sosyal yaşam ve ekonomik açıdan da üniversite öğrencilerine uygun kriterlere sahiptir. Çünkü Ukrayna’da pek çok üniversite kenti bulunmaktadır. Bu üniversitelere dünyanın dört bir yanından öğrenci kabul edildiği için kentin sosyal ve ekonomik yapısı da bu dinamiklerle doğru orantılı olarak gelişme göstermiştir.

Ukrayna’da Öğrenci Hayatı

Ukrayna’da öğrenci yaşamı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin internet üzerinden yapacakları yorumlarda görüldüğü gibi çoğunlukla olumlu yorumlar söz konusu olmaktadır. Ukraynalı vatandaşların kendi alım güçlerinin oldukça düşük olmasına rağmen eğlenmeyi seven bir topluluk oldukları için sosyal alanlarda sıklıkla yer almaktadır. Yerel halkın da doldurduğu eğlence mekanlarında öğrencilerin yanı sıra turistlerin de büyük çoğunluğu oluşturduğunu söylemek mümkündür.

Üniversitelerin gençlere sunduğu tesisler ve sosyal imkanların neredeyse sınırsız olduğu söylenebilir. Çok zengin kütüphanelerin dışında üniversite kampüsleri içinde de ünlü markaların kafeleri, dinlenme alanları ve restoranlar bulunmaktadır. Bu yüzden öğrenciler eğitim hayatları boyunca sosyal imkanlardan yararlanarak hem eğitimlerini başarılı bir şekilde alabilmekte hem de ileri ki dönemde unutamayacakları tecrübeler Ukrayna’da sosyal hayat nasıl yaşamaktadır.

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da ekonomik açıdan yaşam maliyetleri hakkında çok olumlu rakamlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Özellikle Ukrayna’nın ekonomik açıdan alım gücünün düşük olması sebebiyle yaşam maliyeti de ucuz denilebilecek seviyededir. Nitekim Türkiye’den Ukrayna’daki uluslararası üniversitelere lisans veya yüksek lisans yapmak için gidecek öğrenciler, ekonomik koşulları da mutlaka göz önünde bulundurmak durumundadır. Eğitim bakımından önemli ve köklü eğitim kurumlarından oluşan bu üniversiteler, öğrencilere bütçelerine göre zorlanmadan lisans veya lisansüstü eğitim alma imkanı da sunmaktadır.

Ukrayna’da ekonomik yaşam kalitesi bakımından detaylı bilgilere ulaşmak isteyen kişiler için yaşamın ucuz olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden Ukrayna’da üniversite eğitimi konusunda öğrencilerin karşılaştıkları en büyük avantajlardan biri muhakkak yaşam maliyetlerinin düşük olmasıdır. Ukrayna’da hayat ve Ukrayna’da sosyal hayat nasıl? hakkında rahatlıkla söylenebilecek avantajlardan biri de bu kentlerde öğrencilerin katılım gösterebileceği çok sayıda festivaller, konserler ve benzeri sosyal etkinlikler bulunmaktadır.

Ukrayna’da Konaklama ve Ulaşım Maliyetleri

Ukrayna’da konaklama ve ulaşım araçları harcamaları bakımından özellikle Türkiye’den bu ülkeye eğitim amacıyla giden öğrencilerin zorlanması söz konusu değildir. Ulaşım ve konaklama giderlerinin oldukça düşük seviyelerde olmasının yanı sıra üniversite öğrencileri için pek çok alternatif seçenek bulunmaktadır. Öğrenciler üniversitelerin belirlediği yurtlarda konaklama yapabilecekleri gibi kendi evlerine de çıkabilmektedir. Ev kirasının maliyetleri aylık olarak öğrencilerin zorlanmadan karşılayabilecekleri fiyatlardan oluşmaktadır.

Bunun yanı sıra ev fiyatlarının yanı sıra ulaşımda da üniversite öğrencilerinin bütçelerine uygun seçenekler sunulmaktadır. Metro ücretleri, otobüs fiyatları gibi ulaşım maliyetleri şehir içindeki ulaşımı da çok mümkün ve basit kılmaktadır. Ayrıca üniversite eğitimi için Türkiye’den Ukrayna’ya gidecek olan öğrencilerin en çok merak ettikleri alkol fiyatları da çok uygun bir şekilde karşılanabilecek tutarlara sahiptir.

Ukrayna Para Birimi Nedir?

Ukrayna resmi para birimi (güncel kur tıkla) Grivna olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’den üniversite eğitim için Ukrayna’yı seçen öğrenciler bu ülkenin resmi para biriminin Türk Lirası karşısında daha değersiz olması avantajından yararlanabilmektedir. Güncel olarak 1 TL yaklaşık 7 Grivna civarında bir tutara tekabül etmektedir. Bu yüzden üniversite eğitimi için Ukrayna’yı tercih eden öğrenciler, Türkiye’deki herhangi bir şehirde okumaya göre daha uygun ve masrafsız bir eğitim hayatı yaşamış da olmaktadır.

Ukrayna’nın resmi para biriminin değeri göz önünde bulundurulduğunda üniversite öğrencileri, Ukrayna’da sosyal hayat konusunda sınırsız denilebilecek etkinliklerden kolaylıkla yararlanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık