Ukrayna Yaşam Maliyeti

Özellikle eğitim için Ukraynayı tercih eden öğrencilerin aklına takılan en büyük soru Ukrayna yaşam maliyeti konusudur. Kharkiv (Türkçesi Harkov), Ukrayna’nın en büyük ikinci şehridir. Ukrayna’da rahatça gezebileceğiniz, sosyal hayatı ile canlı bir şehirdir. Özellikle şehirde birçok üniversite bulunduğu için Ukrayna’nın en uygun şehridir. Türkiye’ye kıyasla çok uygun bir şehirdir. Bugün yazımızda bu konuya değineceğiz.  Harkov şehrinde eğitim almaya karar verdiniz geldi araştırma konusu Ukrayna yaşam maliyeti konusuna, Harkov da rahatça yaşayabilmeniz için, yaşam masrafları için aylık 100$ ile 130$ dolarlık bir bütçeye sahip olmanız gerekecektir. Ukrayna yaşam maliyeti, Avrupa ülkelerindeki diğer şehirlerin tümünden daha ucuzdur. Öğrenciden öğrenciye fark gösterebileceği nedeniyle kesin bir maliyet vermek zor. Ama bu maliyeti siz hesaplayabilirsiniz, Peki nasıl? Yazımıza devam edin.

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri 2019

Eğitim danışmanlarından paranızı en iyi nasıl kullanacağınız konusunda tavsiyelerde bulabilir ve öneriler alabilirsiniz, kendi öğrencilerimize özel verdiğimiz şehir turu ve oryantasyon eğitimi ile Harkov şehrinde eğitim görmeye başlamadan önce tüm gerekli bilgileri edineceklerdir. Bizim hizmetlerimizin detayı için hizmetlerimiz sayfamızı ziyaret edin. İlk olarak başlangıçta, masraflar (örneğin, acil durumlar veya ulaşım) için nakit paranız olması gerektiğini dikkate almak önemlidir. Kolayca nakde çevrilebilecek döviz gibi değerler ile ülkeye girmeniz doğru olacaktır. Ukrayna’da her yerde döviz büroları vardır. Ukrayna’dayken, üzerinizde büyük miktarda nakit para taşımamanızı veya odanızda nakit bırakmamanızı tavsiye ederiz. Eğitim için Ukrayna’ya geldikten sonra mümkün olan en kısa sürede banka hesabı açmanızı öneririz. Üniversite kampüs alanlarında şubeleri olan popüler dört banka bulunmaktadır. Günde 24 saat nakit para çekebileceğiniz çok sayıda ATM makinesi bulunmaktadır. Büyük miktarlarda para bir banka havalesi şeklinde gönderilebilir, ancak elektronik transferler çoğu durumda Ukrayna’ya para göndermenin en etkili yöntemidir. Bunların en popüleri ülkemizden de para transferi için kullandığımız Western Union şeklidir. Türkiye’de dilediğiniz bankadan, Ukrayna’da ki dilediğiniz kişiye güvenli, hızlı ve düşük komisyonlu para transferi sağlayabilirsiniz.

Ukrayna’da Market Harcamaları

Bazı gıda ürünlerinin fiyatları aşağıdaki gibidir:
1 kg ekmek – 0,5-0,7 dolar;
1 kg sığır eti – 4-7 dolar;
1 kg patates – 0,5 dolar;
1 kg peynir – 5-7 dolar;
1 litre süt (litre) – 1-1,5 dolar;
10 yumurta – 1,5 dolar;
1 kg muz – 1-1,1,1 dolar;
1 kg kahve – 12-15 dolar;
1 kg portakal – 2-3 dolar.

Tüm ürünler süpermarketler veya pazarlardan satın alınabilir. Market ve pazarlarda Avrupa ve Amerika menşeli birçok ürün var. Ukrayna’da ulaşım ağı iyi gelişmiştir – otobüsler, troleybüsler, tramvaylar ve metro (tek bir ücret yaklaşık 0,15 dolar) vardır. Harkov şehrinde birçok restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Ukrayna’da Sosyal Harcalamalar

Bir biletin ücreti:
sinema için – 3-5 dolar;
tiyatro için – 3-4 dolar;
disko için – 10-20 dolar.

Size güzel bir kaynak sunmak isteriz. Belirteceğimiz web sitesi güncel yaşam maliyetlerini Türk lirası olarak sunmaktadır. Web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Harkov Ukrayna’nın  öğrenci merkezi hatta öğrenci şehridir, çok sayıda park ve meydan ile yemyeşil bir şehirdir. Harkov şehrinde rahat bir yaşam için gerekli tüm koşullara sahiptir. Harkov’da birçok kült yapı bulunmaktadır. Kiliselerde, Camilerde, Roma Katolik kiliselerinde ve sinagoglarda gibi birçok tarihi eserle beraber şehir tarihi ve modern bir harman içerisinde ilerlemektedir.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık