Ukrayna’da Mühendislik Eğitimi

Ukrayna’da mühendislik eğitimi almak isteyen tüm arkadaşlar için bir yazımız ile karşınızdayız. Ukrayna eski Sovyetler birliğine dahil bir ülke olmasından dolayı birçok bilim ve sanat konusunda ilerlemiştir. Sovyetler birliği zamanında Ukrayna’nın Avrupa ile komşu olması dolayısı ile birçok yatırım ve gelişmeler yapıldı. Ukrayna herzaman gelişmekte olan ve gelişmeye devam eden bir ülke olarak dünyada sesini duyurmuştur. Yakın zamanda Ukrayna vatandaşlarının avrupaya vizesiz seyahat hakkı doğması ardından Avrupa Birliğine kabulü ile artık Ukrayna eğitim açısından son zamanların en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir.

Mühendislik alanında birçok üniversiteye sahip olan Ukrayna, bu konuda küçümsenmeyecek başarılara imza atmıştır. Dünyanın en büyük uçağı ünvanına sahip Antonov uçağı Ukrayna’da üretilir ve tamamen Ukrayna yapımıdır. Halen aktif birşekilde hem yolcu, hemde kargo uçağı üreten Antonov firması Ukrayna’nın en önemli mühendislik alanında tanınmasını sağlamış devlet şirketidir. Bunun yanı sıra kendi Uydularını ve Uzaya çıkan ilk insan ünvanını taşıyan Yuri Gagarin Ukraynalıdır. Bu örneklerden sonra Ukrayna, mühendislik alanında ne kadar önde olduğunu anlamanız için yeterli olmuştur.

Ancak her şey gibi bir başarının altında mutlaka bir eğitim vardır. Eğitim Ukrayna’da ciddiye alınır ve önemsenir, okuma yazma oranları ülkemizin üzerindedir. Dünyada okur yazarlık verilerine baktığımızda tüm dünya ülkeleri arasında Ukrayna %99.7 ile 4. sırada yer almaktadır. Ülkemiz ise %95,78 oranla, 78.sırada yer almaktadır. Durum böyle olunca ülkeler arası kıyaslama yaptığımızda bile eğitim kalitesinin önemini anlamaktayız. Şimdi gelelim en önemli noktaya, evet mühendislik okumak istiyoruz ama nerde okumalıyız? Sizler için en doğru bilgiyi ve Ukrayna’da en kaliteli eğitim alacağınız üniversiteleri aşağıya sıraladık.

Harkov Ulusal Uzay ve Havacılık Üniversitesi

Kharkiv-Aviation-Institute-620x267

Harkov şehrinin en prestijli ve en eski üniversiteleri arasında olan uzay ve havacılık üniversitesinin geçmişi Sovyetler Birliğine dayanıyor. Uzay ve havacılık üstüne Ukrayna’nın başarısını yukarıdaki kısımda belirtmiştim. İşte bu başarıların temelinde bu üniversite yatmaktadır. Birçok mühendislik bölümü ile ağırlıklı olarak sayısal bölümlerin bulunduğu bu üniversitede eğitim almanız için sınav şartı yoktur. YÖK denkliğinin bulunduğu ve eğitim ücretlerinin çok uygun olduğu bu üniversitede bulunan tüm bölümlere ulaşmak için buraya tıklayın ve bölümler listesine ulaşın. Ukrayna’da mühendislik eğitimi almak isteyen tüm arkadaşlar için vazgeçilmez bir fırsat olarak durmaktadır. Özellikle uçak mühendisliği, makine mühendisliği, yazılım ve bilgisayar mühendislikleri dallarında çok kuvvetli bir üniversitedir.

Harkov Politeknik Üniversitesi

national-technical-university-of-ukraine

Dünyaca tanınan özellikle eski Sovyetler Birliği ülkelerinin çok başarılı öğrenciler yetiştirdiği üniversitelere politeknik ünvanı verilirdi. İşte bu ünvana sahip olan Ukrayna’nın en başarılı üniversiteleri arasında yer alan Harkov Ulusal Politeknik Üniversitesi sizlere sınav olmadan üniversiteye girme şansı veriyor. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunan bu üniversite de eğitim sonrası Türkiye’de rahatlıkla çalışabilirsiniz. Ücret bilgisi ve tüm bölümlere ulaşmak için buraya tıklayın. Ukrayna’da mühendislik eğitimi için tüm eski sovyetler bölgesinin en kuvvetli üniversitesidir. Zaten politeknik ünvanı alan bir üniversite eğitim olarak çok şey kanıtlamış sayılmaktadır.

Ukrayna’da eğitim için anlaşmalı olduğumuz 14 üniversitenin tüm bölümlerine ve eğitim ücretlerine ulaşmak için lütfen hizmetlerimiz sayfasına girip ve solda yer alan bölüm ve ücretleri kısmına tıklayın. Verdiğimiz tüm Ukrayna’da eğitim hizmetlerimizi öğrenmek için lütfen hizmetlerimiz sayfamızı ziyeret edin.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık