Ukrayna’da Hangi Bölümleri Okuyabilirim?

Ukrayna’da üniversite bölümleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrencileri ve aileleri, lisans eğitimi için yurt dışını tercih etmeyi planlayan kişilerden oluşmaktadır. En çok sorulan sorulan sorular arasında Ukrayna’da Hangi Bölümleri Okuyabilirim? yer almaktadır. Doğu Avrupa’nın en başarılı ve en köklü eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Ukrayna, dünyanın dört bir yanından her yıl yüzlerce genci yabancı uyruklu öğrenci olarak okullarına kabul etmektedir. Ukrayna’da üniversite bölümleri de lisans eğitimini bu ülkede almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır.

Türkiye’den her yıl yüzlerce öğrenci, yurt dışı eğitim için en doğru seçeneği tercih ederek Ukrayna üniversitelerine kayıt yaptırmaktadır. Sadece Ukrayna’nın değil aynı zamanda bütün Doğu Avrupa ülkelerinin en önemli ve en köklü eğitim kurumlarının bulunduğu Ukrayna şehirlerinde üniversite eğitimi almak için akademik eğitimin yanı sıra sosyal yaşam, ekonomik şartlar ve olanaklar öğrencilere her zaman çok cazip gelmiştir.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da lisans ve lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler, ülkenin hangi şehrinde hangi üniversitelerin yabancı uyruklu öğrenci kabul ettiğini ve akademik imkanlarının neler olduğunu merak etmektedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi ekonomik açıdan Türkiye’nin herhangi bir yerinde üniversite eğitimi süresince harcanan masraflardan pek farklı değildir. Hatta çoğu yerden daha ekonomik olan Ukrayna üniversiteleri aynı zamanda öğrencilere çok büyük akademik ve sosyal fırsatlar sunmasıyla öne çıkmaktadır.

Avrupa’nın üniversiteler birlikleri ve derneklerine üye olan eğitim kurumlarıyla yüz yılı aşkın tarihleri ile öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alan Ukrayna üniversiteleri, genellikle ülkenin ilim ve eğitim kenti olarak tanımlanan Harkov kentinde konumlanmıştır. Harkov kentinde yer alan üniversitelerde öğrenciler birbirinden farklı bölümlerde okuma imkanı bulabilmektedir.

Ukrayna’da üniversite eğitimi, ülkemizde olduğu gibi sınavla öğrenci kabul eden bir sisteme dayanmamaktadır. Dolayısıyla yüzyılı aşkın eğitim kültürüne sahip köklü ve başarılı üniversitelerde öğrenciler istedikleri bölüme kayıt olup lisans eğitimi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra diplomalarına kavuşabilirler. Ukrayna’da tıp eğitimi dahil pek çok bölüm sınavsız öğrenci almaktadır.

Harkov’da Hangi Üniversiteler Var?

Harkov kentinde bulunan üniversiteler, özellikle Türkiye’den Ukrayna’ya lisans ve lisansüstü eğitim için gitmeyi planlayan öğrencilerin mercek altına aldıkları eğitim kurumlarıdır. Ukrayna’da üniversite bölümleri hakkında araştırma yapan kişiler, Doğu Avrupa’nın ilim ve eğitim kenti olarak adlandırılan Harkov şehrinde hangi üniversitelerin bulunduğunu merak etmektedir. Tüm dünyadan olduğu gibi her yıl Türkiye’den de yüzlerce öğrenci kabul eden Harkov üniversiteleri şunlardan oluşmaktadır:

  • Harkov Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi
  • Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
  • Harkov Tıp Üniversitesi
  • Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi
  • Harkov Ulusal Uzay ve Havacılık Üniversitesi
  • Karazin Üniversitesi
  • Harkov Ekonomi Üniversitesi

Harkov şehrindeki tüm üniversitelere google araması ile buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Görüldüğü üzere birbirinden farklı bölümleri içeren ve öğrencilere 1 yılı Rusça hazırlık olmak üzere 5 yıl lisans eğitimi veren üniversiteler bunlardan oluşmaktadır. Bu üniversitelere Türkiye’den kayıt yaptırmak oldukça basittir. Ancak öğrenciler ve ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de bu üniversitelerden alınan diplomaların ülkemizde geçerli olup olmadığı konusudur.

Yurt dışında herhangi bir eğitim kurumundan alınan mezuniyet belgesi veya diplomaların, Türkiye’de geçerli olmasını sağlayan kurum bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu’dur. Bu yüzden Ukrayna üniversitelerinin YÖK tarafından tanınması ve denkliğini olması en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Ukrayna Üniversitelerinde YÖK Denkliği Var Mı?

Ukrayna üniversitelerinin YÖK denkliği olduğu akademik çevreler tarafından kabul edilmektedir. Bilindiği üzere YÖK denklik durumu iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. Yurt dışında kayıt yaptıracağınız üniversitenin akademik kadro yapısı, fiziki ve sosyal koşulları gibi kriterler incelenerek bu eğitim kurumunun YÖK tarafından tanınması sağlanmaktadır. Sizde Ukrayna’da Hangi Bölümleri Okuyabilirim? sorusunun daha detaylı yanıtı için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

YÖK tarafından tanınan eğitim kurumlarının vermiş olduğu akademik eğitimin, ülkemizde geçerli olması konusu da denklik olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla Ukrayna üniversitelerindeki eğitim uluslararası alanda da saygın bir akademik eğitim olduğu için ülkemizde YÖK tarafından tanınıp denklik verilmektedir. Harkov başta olmak üzere pek çok kentteki üniversitelerin YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır.

Bu sayede herhangi bir Ukrayna üniversitesinde almış olduğunuz lisans eğitimi diploması, Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de geçerli kabul edilmektedir. Ukrayna’da üniversite bölümleri açısından bakıldığında da pek çok bölümün Türkiye’deki eğitim sisteminde karşılığı bulunmaktadır. Bu yüzden öğrenciler üniversite tercihlerini Ukrayna’da kolaylıkla yapabilmektedir.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık