Ukraynada eğitim alacak tüm öğrenci ve ailelerin aklına gelen ilk sorulardan biri Ukrayna YÖK denklik hakkında olup, okuyacakları okulun “Diploması Türkiye’de geçerli mi?” ya da “Ukrayna’da YÖK denklik var mı?” sorularıdır. Haklı olarak bu soruların yanıtını doğru almaları gerekmektedir. Bu yazımızda Ukrayna’da çalıştığımız üniversiteler üzerinden bilgi vererek bu soruların yanıtlarını vereceğiz.

Ukrayna’da Denklik Süreci Nasıl İşlemektedir?

İlk başta öğrenilmesi gereken iki farklı konu vardır. Bunlardan birisi YÖK denkliği ve diğeri YÖK tanınmasıdır. Bu iki terim birbirine çok benzemesine rağmen birbirinden çok farklıdır. Denklik sahibi üniversitelerden mezun olmuş öğrenci ilgili mevzuat göz önünde bulundurularak değerlendirme sonunda Ukrayna yök denklik sürecini tamamlar. YÖK tarafından tanınan üniversitelerden mezun olmuş öğrenci, mezun olduktan sonra direk denklik hakkı elde etmez. Ukrayna’da Merkür Yurdışı Eğitim olarak bizlerin anlaşmalı olduğu tüm üniversiteler Türkiye’de denklik sahibidir. Yani mezun olduğunuz zaman belli bir süreç sonrasında denklik hakkınız bulunur ve denklik süreciniz tamamlanır.

YÖK tarafından Üniversiteleri Tanıma

Üniversitenin tek başına tanınması sizin tüm aklınızdaki soruları çözmeye yeterlidir. Çünkü YÖK ilk olarak üniversiteyi tanıması gerekmektedir. Tanınan bir üniversiteden denklik başvuru sürecine başlayabilir ve bu süreci olumlu tamamlayabilirsiniz. YÖK resmi sitesinde 25.08.2016 tarihinde yayınladığı bir duyuru ile sadece üniversitenin tanınması yeterlidir demiştir. Yani sadece okulun tanınması denklik için yeterlidir.

Tanınma eğitim hayatınıza başlayacağınız üniversitenin kendi yapısına, düzenine ve özelliklerine bağlı bir durumdur. Ukrayna’da eğitim göreceğiniz kurumun gerçekte bir üniversite gibi işleyip işlemediğine dikkat edilerek düzeni, çalışanları, eğitim kalitesi, olanakları gibi durumların yanı sıra ülkenin düzeni ve ilişkileri rol oynamaktadır. YÖK bu kriterleri göz önünde bulundurarak üniversite statüsü taşıdığına ya da taşımadığına karar vererek denklik sürecini başlatır. Denklik başvurunuz için YÖK, üniversiteyi tanıması gerekmektedir. Yüksek öğretim kurumu genellikle devlet ve köklü üniversiteleri tanımakta öncelik vermektedir. Ukrayna yök denklik hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Ukrayna’da şuanda Yök tarafından tanınan toplam 95 okul bulunmaktadır. Okuyacağınız üniversitenin Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için ilk yapmanız gereken bir dilekçe yazmaktır. Dilekçe üzerine sizin adınız, soyadınız, telefon numaranızı, ev adresinizi, okuyacağınız üniversitenin adını, okumak istediğiniz bölümü, eğitim düzeyini yazarak ister e-posta yoluyla, isterseniz kargo yoluyla YÖK denklik birimine göndermeniz yeterlidir. YÖK denklik birimi sizlere 15 gün içinde yanıt verecektir.

Yök hakkında ve STS sınavları hakkında sizlere yardımcı olabileceğimiz konularda bilgi almak isterseniz bizlere iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık

YÖK İletişim ve Ulaşım

Telefon Numarası Denklik İşlemleri ve Başvuru Sorgulama Merkezi: 444 8 965
Adres Bilgisi: YÖK Başkanlık – 06539 Bilkent / ANKARA
E-mail adresi: denklik@yok.gov.tr

YÖK Denklik Konusu

Denklik konusu sizin alacağınız eğitimin içerik konusu ile alakalı bir konudur. En kolay anlatımı ile sizin Ukrayna üniversite eğitimi boyunca alacağınız eğitiminiz derslerinin, Türkiye’deki aynı bölümde eğitim gören öğrencilerin dersleri ile karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırma aldığınız eğitimlerin tümünü kapsamaktadır. Aldığınız eğitim YÖK tarafından uygun görülürse diplomanıza denklik verilir.

Eğer aldığınız eğitimin uygunluğu yok ve okuduğunuz derslerde farklılıklar varsa eksik derlerin Türk bir üniversite de alınması veya YÖK taradından düzenlenen denklik sınavına girmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz sınavda 100 üzerinden 50 puan almanız, size denklik hakkını vermektedir ve diplomanız denklik onayını almaktadır.

Örnek olarak, Ukrayna’da bir bölüm okudunuz daha sonra Türkiye’ye geldiniz ve burada almanız gereken ama sizin Ukrayna’da alamadığınız dersler oldu (Örnektir). Sizin bu alamadığınız dersleri Türkiye’de tamamlamanız yani eksik kalan dersleri almanız gerekmektedir. Ancak direk denklik alabileceğiniz bölümler (örneğin mühendislik bölümleri) mevcuttur. Diplomanıza denklik alabilmek için mezun olduktan sonra Yüksek Öğretim Kurumuna başvuru yapmanız yeterlidir. Sizi bu konuda onlar yönlendirecekler.

Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci ve Bologna anlaşması sonucunda denklik konusunda YÖK oldukça pozitif ve önemli gelişmeler ile öğrencilerin yüzünü gülümsetti. Bu gelişmelerle birlikte AB ülkelerinden eğitim alan öğrenciler Türkiye’ye döndükleri zaman denklik ve tanıma açısından çok büyük kolaylıklar sağlanmış ve sorunlar ortadan kalkmıştır. Ukrayna Bologna anlaşması imzalayan ülkelerden birisi olduğu için denklik konusunda yaşanan tüm engeller kalkmış ve denklik alınması kolaylaşmıştır.

Ukrayna Tıp Bölümleri Denklik Süreci : Tıp ve sağlık bölümlerinden mezun olan öğrencilerimiz YÖK Denklik birimine başvurularını yaptıktan sonra bir sınava (Seviye Tespit Sınavı) girerler. Tıp bölümlerinden mezun olan kişiler çalıştıklarında insan sağlığı ve hayatı ile alakalı bir işte çalışacakları için komisyon ilk olarak bilgilerini test ederek daha sonrasında denkliğini vermektedir. Daha sık bilgi ve detaylar için Merkür Eğitim ana sayfamızı ziyaret edin.

Seviye Tespit Sınavı : ÖSYM taradından düzenlenen seviye tespit sınavı, yurt dışında YÖK tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin bilgisini ölçen bir sınav diyebiliriz. Bu öğrenciler sınava girdikleri taktirde, 100 puan üzerinden 40 alarak ukrayna yök denklik almaya hak kazanırlar. Sınavda sorulan sorular eğitim öğretim yılı boyunca eğitim almış öğrencinin öğrendiği dersleri kapsamaktadır.

Mühendislik ve Mimarlık Bölümleri Denklik Süreci : Deneyimlerimize göre bu bölüm mezunları denklik başvuru sonrasında komisyon kararı ile denklik alabiliyorlar. Bazı öğrenciler için bir üniversiteye proje sunması veya fark ders çıkması durumunda o fark derslerinin YÖK tarafından belirlenen üniversitelerde alınması gerekmektedir. Ancak anlaşmalı olduğumuz çoğu üniversiteden mezun öğrencilerimiz bu denklik sürecini rahat ve sorunsuz bir şekilde tamamlamaktadır.

Ekonomi ve Sözel Bölümleri Denklik Süreci : Ekonomi, iktisat, uluslararası ilişkiler ve bu tarz bölümler denklik süreci olumlu sonuçlanarak direk denkliği alan bölümlerdendir. Komisyon bu konudaki karar merciidir.

Ukrayna’da Türkçe Eğitim

Ukrayna’da Türkçe eğitim alan öğrencilerin okulu YÖK tarafından tanınsa bile denklik sürecine kesinlikle alınmamaktadır. Komisyon direk ret kararı vermektedir. Yani Ukrayna’da Türkçe eğitim alamazsınız, alırsanız denklik başvurusu yapamazsınız. YÖK bu konuda 25.08.2016 tarihinde kesin ve net bir duyuru yapmıştır.

Bologna Süreci Nedir?

Bologna süreci ilk olarak 1998 yılında çalışmalara başlamıştır. 1999 yılında ise resmi olarak 29 Avrupa ülkesinin eğitim bakanlarının imzalaması ile yürürlüğe girmiştir. Ülkemizin dahil olduğu ve 47 ülkenin üye olarak imzalanan çok uluslu bir eğitim anlaşmasıdır. Bologna anlaşmasının hedefi Avrupa’da eğitim görmekte olan öğrencilerin Avrupa içerisinde rahatlıkla gezebilmeleri ve iş imkanı bulabilmeleri.

Bu anlaşma ile Avrupa’nın bir cazibe kıtası haline gelmesi ve iş, eğitim ve diğer sosyal faaliyetler konusunda tüm öğrencilere hitap etmesi amaçlanmıştır. En önemlisi ise bu anlaşmanın getirdiği eğitim sistemi eski tip eğitim sisteminden uzak, kaliteli ve uygulamalı derslere ağırlık veren bir sistem getirmiştir. Ayrıca YÖK denklik konusunda yazımız güncel olup olmadığını kontrol etmeniz için https://denklik.yok.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ukraynada anlaşmalı olduğumuz üniversiteler. Denklik konusunda tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 1.  Harkov Ulusal Uzay ve Havacılık Üniversitesi (Kharkiv National Aerospace University)
 2.  Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi (Kharkiv Polytechnic Institute)
 3.  Harkov Ulusal Mimarlık ve Şehircilik Üniversitesi (Kharkiv National University of Civil Engineering and Architecture)
 4.  Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi (Kharkıv Natıonal Medıcal Unıversıty)
 5.  Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi (V. N. Karazin Kharkiv National University)
 6.  Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi (Kharkiv National University of Economics)
 7. Harkov Ulusal Eczacılık Üniversitesi (National University of Pharmacy)
 8. Harkov Ulusal İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Üniversitesi (Kharkiv National University of Construction and Architecture)
 9. Harkov Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi (Kharkiv National University of Radioelectronics)
 10. Donetsk Ulusal Tıp Üniversitesi (Donetsk National Medical University)
 11. Odessa Denizcilik Üniversitesi (Odessa Marine University)
 12. Harkov Sanat Üniversitesi (Kharkiv National Kotlyarevsky University of Arts)
 13. Harkov Devlet Kültür Üniversitesi (Kharkov State Academy of Culture)
 14. Harkov Tasarım ve Sanat Üniversitesi (Kharkiv State Academy of Design and Arts)

Yukarıdaki listedeki üniversiteler ile sizlere en uygun fiyat garantisi sunarak eğitim alabilirsiniz. Bu konuda tüm detaylar için bizimle iletişime geçerek tüm detayları alabilirsiniz. YÖK denkliği yazımız burada sona ermiştir. Yazıda tüm detaylara en kolay anlatımla anlatmaya çalıştık. Tüm sorularınız için yorum kısmına yorum bırakabilirsiniz. Yorumlarınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Bir yanıt yazın