Ukrayna Yaşam Standartları Nasıl?

Ukrayna Yaşam Standartları Nasıl?

Ukrayna yaşam standartları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında hayat pahalılığının ne derece olduğu gelmektedir. Türkiye’ye Karadeniz üzerinden komşu olan Ukrayna, ülkemizden yılın her döneminde yüzlerce ziyaretçi alan bir ülkedir. Son yıllarda Türk hükümeti ile Ukrayna hükümeti arasında imzalanan anlaşmaya bulunmaktadır. Bu anlaşmaya göre turistik ziyaretlerde iki ülkenin de vatandaşları açısından vize ve pasaport olmadan sadece kimlik kartları ile ulaşım yapabilme imkanı bulunmaktadır. Bu sebepler her zaman göz önünde olan ülkelerden biri olarak Ukrayna’da hayat şartları en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Kısa uçuş mesafesi ve uygun fiyatlarla uçak bileti bulma imkanının yüksek olması sebebiyle Ukrayna’ya ulaşımda problem yaşamayan Türk vatandaşları, bu ülkede hayat şartlarının ne durumda olduğunu da merak konusu haline getirmektedir. Özellikle yurt dışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin ve ailelerin mercek altına aldıkları Ukrayna’da yaşam maliyetleri son dönemde internet üzerinden en çok araştırılan ve Merkür Eğitim öğrencileri tarafından yöneltilen konular arasına girmiştir.

Ukrayna’da Konaklama Masrafları

Ukrayna’da konaklama fiyatları, öğrenciler açısından ve bu ülkeye turistik ziyaret yapacak olan kişilerin durumuna göre değerlendirilebilmektedir. Her ne kadar genel anlamda Ukrayna’nın Türkiye’ye göre ucuz olduğunu söylemek mümkün olsa da bazı kentlerinde konaklamanın yüksek olduğunu da bildirmek gerekmektedir. Ancak öğrencilerin 1 yılı Rusça hazırlık eğitim olmak üzere 5 yıllık lisans ve 3 yıllık yüksek lisans eğitimleri boyunca konaklama yapacakları düşünüldüğünde öğrencilere yönelik uygun ev ve kiralık dairelerin varlığından söz etmek mümkün olmaktadır.

Ukrayna’da üniversite eğitimini tamamlamayı planlayan öğrenciler, bütçelerine uygun olarak konaklayabileceği düşük metrekareli kiralık evlerde eğitim yaşamları boyunca zorlanmadan konaklama yapabilmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilere uygun muhitlerde bulunan kiralık daireler dışında harcamalarını daha uygun seviyeye çekmek isteyenler içinde üniversite lokasyonu civarında bulunan öğrenci yurtları çok daha uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Öğrenciler, kiralık daire yerine yurt tercihinde bulunduklarında su, doğal gaz, elektrik gibi masrafları da ödeme yükünden kurtulmuş olmaktadır.

Genel anlamda Ukrayna’nın resmi para birimi Grivna’nın Türk Lirası karşısındaki ekonomik açıdan güçsüz durumu sayesinde Ukrayna’da hayat şartları bakımından öğrencilerin maddi külfet altına girmediklerini söylemek mümkündür. Bununla birlikte öğrencilerin yeme içme, sosyal etkinlikler ve ulaşım masrafları da bütçelerine göre şekillenmektedir.

Ukrayna’da Yeme İçme Masrafları

Ukrayna’da yiyecek ve içecek fiyatları yakından incelendiğinde, temel tüketim gıdalarının büyük bir çoğunluğunda Türkiye’deki fiyatlara göre ucuzluk olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Ancak her ülkede olduğu gibi Ukrayna’ya da ithal olarak giren ve marketlerde satılan meyve ve sebzelerden bazılarında ülkemizdeki fiyatlardan da yüksek rakamları görmek kaçınılmazdır. Fakat öğrencilerin bir günlük temel yiyecek ve içecek ihtiyaçları baz alındığında Ukrayna’nın değişik kentlerinde dahi ekonomik rakamlardan söz etmek mantıklı olmaktadır. Ukrayna yaşam standartları hakkında detaylı istatistik için World Bank sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Üniversite yaşamları boyunca kaliteli ve sağlıklı beslenmek isteyen öğrencilere uygun fiyatlarla zengin seçenekler sunan pek çok mağaza, market ve dükkan bulunmaktadır. Öğrenciler market alışverişlerini aynı ülkemizde olduğu gibi perakendeci marketler zincirinden çok uygun fiyatlarla karşılayabilecekleri gibi aynı zamanda pazarlardan da karşılayabilmektedir. Ukrayna’da her kent merkezinde ve üniversite öğrencilerinin ikamet ettikleri muhitlerin yakınlarına kurulan semt pazarları ile öğrenciler taze meyve ve sebze gibi gıda ürünlerine çok ucuz fiyatlarla sahip olabilmektedir.

Ukrayna’da Ulaşım Masrafları

Ukrayna’da ulaşım araçlarının fiyatları, özellikle öğrenci kenti olarak bilinen şehirlerde çok uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Üniversite yaşamı boyunca her yıl ortalama yüzlerce kez toplu taşıma araçlarını kullanmak durumunda olacak öğrenciler için de indirimli ulaşım kartları ile çok uygun fiyatlarla şehir içi ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Bu sebeple üniversite eğitimlerini aksatmadan tamamlayıp mümkün olan en kısa sürede mezun olmak isteyen öğrenciler, kent içinde ve gerektiğinde şehirler arası ulaşımlarını da çok uygun fiyatlarla karşılayabilmektedir.

Ukrayna’da Sosyal Eğlence Masrafları

Ukrayna’da eğlence etkinliklerinin fiyatları da sınav stresini eğlenerek atmak isteyen öğrencilerin merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Eğlence mekanlarına giriş fiyatlarının yanı sıra bu mekanlarda tüketilen yiyecek ve içeceklerin fiyatları da ülkemizdeki seviyelere göre çok düşüktür. Ukrayna asgari gelir ve bir ailenin ortalama gider istatistiği için buraya tıklayın. Bu yüzden Ukrayna’da yaşam şartları bakımından öğrencilerin eğitim süreleri boyunca ekonomik açıdan zorluk yaşamadan eğitimlerini tamamlamaları mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık