Ukrayna Pilotaj Eğitimi

Bu yazımız Ukrayna pilotaj eğitimi özellikle pilotaj ve havacılık meraklıları için bir nevi kılavuz görevi görebilecek bir yazıdır ayrıca. Havacılık sektörü ilginç ve ilginç olduğu kadarda anlaması güç bir sektördür. Eğitimi, iş hayatı ve diğer tüm süreçleri ile öğrencilerin kafasını çok kısa sürede karıştırmayı başarır. Ukrayna pilotaj eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarımıza ilk olarak en basit dille hangi süreçlerden geçeceğini anlatmanın doğru olacağını düşünüyorum. Pilotaj eğitimi almadan önce, hangi pilotluk okulunun hangi lisansları verdiklerini ve bu lisansları hangi havacılık birliğinin onayladığını bilmeleri gerekmektedir. Dünyada başlıca havacılık birlikleri şunlardır;

 • ICAO (Tüm dünya’da geçerliliği olan lisanstır. Denklik şartlarına uygundur.)
 • EASA (Avrupa Birliği’nin pilotaj lisans türüdür)
 • JAR-FLC (JAA üyesi ülkelerde geçerli lisanstır.)

Bu lisans türlerini bilmeniz yeterlidir. Şimdi gelelim önemli noktaya, Hangi lisansı almam en mantıklısı? Sorunuzun cevabı aslında yazının içerisinde saklı yani ICAO (Şubat 2020 tarihi itibariyle EASA lisansı vermeye başladık).  Dünyaca geçerliliği olan ve bu lisans türüyle rahatlıkla iş bulabileceğiniz (Türkiye’de de geçerlidir.) bir lisans türüdür. Yani ICAO onaylı lisansınızı almanız bu işteki kilit nokta diyebilirim. Peki neden diğerleri mantıklı değil. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve kariyer hedeflerinize göre değişiklik gösterir. Öncelikle ne yapmak istediğinizi ve nerede çalışmak istediğinizi önceden düşünmeniz gerekiyor. Ben Amerika’da çalışacağım ya da ben Türkiye’de, Rusya’da, Avrupa’da çalışacağım demek farklı eğitim gereksinimlerini de beraberinde getiriyor. Yani farklı lisans türünde eğitim almanız gerekiyor.

Pilotaj eğitimi süreçleri - Merkür Eğitim
Pilotaj eğitimi aşamaları, PPL ile başlayarak ATPL ile sonlanmaktadır.

Şimdi gelelim ikinci duruma peki benim alacağım eğitimin adı nedir? Sizin alacağınız eğitimin adı 0-ATPL eğitimi (Sıfırdan ATPL). Bu eğitim ile siz mezun olduktan sonra hava yollarına giriş iş başvurusunda bulanacak duruma gelmektesiniz. Yani 0-ATPL eğitimin adı, ICAO standartlarında eğitimin onayını ve lisansını veren kuruluşun. Şimdi biraz daha detaya girelim. ATPL açılım olarak İngilizcede Aircraft Transportation Pilot Licence diye geçmektedir. Türkçe olarak hava yolu Nakliye Pilot Lisansı (Nakliye kelimesi aklınızı karıştırmasın yolcuda taşıyabilirsiniz bu lisans ile) olarak isimlendirilir.

Bu eğitimin içeriği geniştir ve eğitim süresi ortalama 18 ile 24 ay sürmektedir. Eğitim içeriğinde birçok alt eğitim bulunmaktadır. Örnek olarak PPL, CPL, IR, MR ve teori eğitimleri gibi. Buraya kadar her şeyin açık olduğunu düşünüyorum, sorunuz olursa aşağıya telefon numaramı bırakacağım oradan bana ulaşabilirsiniz. Ukrayna pilotaj eğitimi ICAO standartlarında sunulmaktadır ve PPL süreci ile başlamaktadır.

GÜNCELLEME (2019 Eylül): Bu konuda birçok yanlış bilgi verilmekte size süreci bir pilot olarak en doğru şekilde aktaracağım. Pilot olmanız için ilk olarak üniversite okumanız gerekiyor. Üniversite okumazsanız kimse sizi işe almaz. Pilotaj eğitimi bir üniversite eğitimi değildir. Pilotaj ayrı, Üniversite ayrıdır. Pilotaj eğitimini üniversitede almanız mümkün değildir.

Pilotaj eğitimini sadece bizim ülkemizde üniversitelerde veriyorlar yurt dışında uçuş okullarında bu eğitim verilir. Yani şöyle bir örnek vermek daha iyi anlaşılmasını sağlar. Siz araba ehliyeti almak için üniversiteye mi gidiyorsunuz? HAYIR. Ehliyet aldığınızda üniversite mezunu mu sayılıyorsunuz? HAYIR. Pilotaj eğitimini de sürücü kursları gibi olan uçuş okullarında alırsınız. Bu eğitim 18-24 ay arası sürer. Ardından pilotaj lisansınızı alırsınız. Ama üniversite okumadıysanız üniversite mezunu sayılmazsınız!

Biz öğrencilerimize özellikle bir üniversite ve sonrasında Ukrayna pilotaj eğitimi öneriyoruz. Bu işin doğrusu budur. Tüm Dünya bu şekilde pilot yetiştirmektedir. Diğer eğitim firmaların yaptığı yanlış bilgilendirme sonucu çok kişi mağdur oluyor. Dikkatli olun, eğitim riske atılacak bir şey değildir. Doğru eğitim almak ve doğru adımlarla ilerlemek hem maddi hemde manevi sizi hep korur. Sorularınız için 7/24 bizi Whatsapp üzerinden ya da telefonumuzu arayarak ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınızı çekinmeden sorun!

Eğer üniversite mezunu değil ve pilot olmak için adım atmak istiyorsanız bu program tam size göre! Uçak mühendisliği ile başlayacak eğitiminize pilotaj eğitimini katacak ve çok iyi bir üniversiteden mezun bir pilot olacaksınız! Daha detaylı bilgi için bize whatsapp ya da telefon üzerinden ulaşın.

İngilizce Bölüm Eğitim Rusça Bölüm Eğitim
3000$ 2800$

Ukrayna’da pilotaj eğitimi almak isteyen öğrenciler ilk olarak üniversite eğitimi almalılar. Ukrayna’da üniversite eğitimi ile birlikte pilotaj eğitimi sağlanmaktadır. Bu sebeple lise mezunu adaylarımız için üniversite eğitimi ile birlikte bu hizmet sağlanmaktadır. Pilotaj 18 ile 24 ay süren bir eğitimdir ve üniversite eğitimi kapsamına girmez. Bu sebeple ilk olarak Ukrayna’da üniversite eğitimi ile birlikte alınmalıdır!”

Ukrayna Pilotaj Eğitimi

Neden Ukrayna Pilotaj Eğitimi Almalıyız?

Şimdi gelelim neden Ukrayna pilotaj eğitimi almalıyız? Başlıca sebeplerinden biri uygun fiyatlı olması. Avrupa ve Türkiye’de ki tüm havacılık okullarından daha uygun ve daha kaliteli eğitim olanağı sağlıyoruz. 6 tek motorlu HAZ-60, 1 Cessna 152, 1 Cessna 172 ve 1 adet Beechcraft Duke 60 uçağımız bulunmaktadır.

Konaklama ve tüm giderleriniz için ekstra bir ödeme yapmadan isterseniz hem üniversitenizi hemde pilotajı beraber, isterseniz sadece pilotaj eğitimini alabilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi bünyesinde çok kaliteli ve güvenli eğitim almak için bize yukarıda bulunan iletişim üzerinden ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME (2019 Eylül) : Filomuza yeni katılan Beechcraft King Air uçağımız ile artık sizlere daha kapsamlı bir eğitimi Avrupa standartlarında sunuyoruz. Filomuzun yeni uçağı “King Air” adından da anlaşılabileceği gibi tam bir “Havaların Kralı” unvanını hak ediyor. Özellikle Commercial Flight Licence (CPL) yani Ticari Pilot Lisansı, Multi Engine (ME) yani Çoklu Motor, Intrumental Rating (IR) yani Aletli Uçuş ve daha birçok eğitime entegre hale getirildi. Tüm öğrencilerimize bu güzel haberi duyurmaktan mutluluk duyarız.

GÜNCELLEME (2020 Şubat) : Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi ile yaptığımız iş birliğimiz 9 yıldır sürmektedir. Ek olarak üniversite içerisinde bulunan Merkür Eğitim ofisimiz ile öğrencilerimizin her zaman yanında oluyoruz. Üniversitemiz ile yaptığımız yeni yatırım, iş birliği ve pilotaj eğitim ortaklığı ile siz öğrencilerimize artık sadece ICAO lisansı ile değil, ayrıca EASA (Avrupa Havacılık Birliği) lisansı olanağımızı ekledik. Bu sayede öğrencilerimiz tüm Avrupa’da rahatlıkla mesleklerini yapabilecekleri bir lisansa sahip olmaktalar.

GÜNCELLEME (2020 Mart) : Uçuş okullumuz tüm eğitim materyal ve müfredatlarını EASA standartlarına geçirmiştir. Ayrıca kendi bünyemizde Airbus A320-21 ve Boeing 737NG Type Rating (Tip Eğitimi) için yeni çalışmalara başlamış bulunuyoruz.

Ukrayna’da Pilotaj Eğitimi için Şartlar;

 • Havacılık ve Pilotaj konusunda ilgili olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Ciddi sağlık sorunları yaşamamak
 • İngilizce bilmenize gerek yok, Sıfırdan eğitimi biz veriyoruz!

Eğitiminizi Ukrayna’da bulunan okulumuzda aldıktan sonra rahatlıkla Türkiye’de çalışabilirsiniz. Bunun için bir engel bulunmamaktadır. Alacağınız lisanslar Türkiye’de geçerlidir. Ayrıca alacağınız eğitimler üniversite ve havacılık okulumuz tarafından onaylıdır. Eğitimlerimiz yılda 3 sefer açılmaktadır. Teori ve pratik eğitimlerin yanı sıra ayrıca dil eğitimlerimizde bulunmaktadır. Aklınızda dil konusunda bir korku varsa bunu hemen silip atın. Biz öğrencilerimizden hiçbir dil şartı aramıyoruz. Dil eğitiminizi üniversite bünyesinde sıfırdan alacaksınız, bu sayede hiçbir dil bilmeden dahi pilotaj eğitiminize başlayabileceksiniz.

Öğrencilerimiz mezun olmadan önce hem İngilizcelerini, hemde Rusçalarınız geliştirmiş olacaklardır. Ukrayna’da pilotaj eğitimi için bizimle iletişime geçmeye karar verdiyseniz öncelikle şunları unutmayın: Ukrayna’da ve Dünya’da verilen hiçbir pilotaj eğitimi üniversite kapsamına alınmaz. Türkiye’de bazı üniversiteler “Pilotaj Bölümü” diye bir bölüm yaratarak mühendislik eğitiminin yanında son 2 sene pilotaj eğitimini anlaştıkları “Özel Uçuş Okulları” ile vermektedirler. Bu sebeple aslında “Pilotaj Bölümü” diye adlandırılan bir bölüm doğru değildir.

Ukrayna’da Pilotaj  bölümü diye adlandırılan bölümü  şu şekilde adlandırmak gerekir, Mühendislik eğitiminin yanında verilen özel pilotaj eğitimi. Bu sebeple lütfen araştırın ve tüm ön bilgilere sahip olun. Ukrayna’da pilotaj bölümünde eğitim görmek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Son olarak, Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi ile anlaşmalı resmi tek temsilcisiyiz. Tüm anlaşmalı üniversitelerimiz menüsünden ulaşabilirsiniz. Sorularınız için bizile iletişime geçin! Herkesin hayalleri için varız, unutmayın!

Ukrayna’da pilotaj eğitimi isimli yazımızın sonuna geldik yazımızda konuyla alakalı oldukça fazla detaylara yer verdik ancak kafanıza takılan sorular olursa yorum kısmından ya da telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

74 yorum

 • Eylem

  Dil-üniversite-pilota eğitimi ücretleri ve eğitim kaç yıl olduğu hakkında bilgi alabilir miyim ?

  • Uzman Danışman

   Eylem Merhaba, Dil eğitimi, Üniversite eğitimi ve pilotaj eğitimi almak istiyorsanız bizimle lütfen telefon üzerinden iletişim kurun. Sizlere detaylı bilgiyi sunalım.

 • Mikail

  Ukrayna’da Dil eğitimi, Üniversite Eğitimi ve Pilotaj eğitimi ücretlerini öğrenebilir miyim ? Geri dönüş yaparsanız memnun olurum.

  • Uzman Danışman

   Mikail Merhaba, Ukrayna’da pilotaj eğitimi ve diğer tüm hizmetlerimiz için lütfen bizimle iletişime geçin. Cessna 172, Beechcraft Duke uçaklarımız filomuza eklenmiştir. Hayırlı olması dileğiyle.

 • Umut

  ATPL frozen hakkında bilgi ve ücreti öğrenebilir miyim?

  • Uzman Danışman

   Merhaba Umut Bey,

   ATPL frozen hakkında daha detaylı bilgiye bizi arayarak ya da ofisimizi ziyaret ederek alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. Merkür eğitim olarak ATPL eğitimlerimizin kalitesi, geçerliliği ve eğitim sonu iş bulma konularını her geçen gün ilerletmekteyiz.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık