Harkov Nasıl Bir Şehir?

Ukrayna’nın Harkov kenti hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, özellikle bu şehirde üniversite yaşamını merak konusu haline getirmektedir. Peki Harkov nasıl bir şehir? Bilindiği üzere Harkov şehir merkezinde Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından lisans ve lisansüstü eğitim için yabancı uyruklu öğrenci kabul etmektedir. Ve birçok çok başarılı üniversiteler bulunmaktadır. Harkov’da üniversite eğitimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen gençler ve aileleri, özellikle bu kentin sosyal olanakları ve yaşam maliyeti ile ilgili araştırma yapmaya devam etmektedir.

Üniversitelerde AB Standartlarına ve Denkliğine Sahiptir.

Harkov’da Eğitim

Harkov kentinde üniversite eğitimi, Türkiye’den bu kente lisans veya lisansüstü eğitim almak için gitmeyi planlayan öğrencilerin araştırma konularından biri olarak öne çıkmaktadır. Sadece Ukrayna’nın değil aynı zamanda tüm Doğu Avrupa ülkelerinin de en köklü geçmişe sahip ve kaliteli eğitim veren üniversitelerine ev sahipliği yapan Harkov şehri, Ukrayna’da ilim ve eğitim kenti olarak adlandırılmaktadır.

Sadece Türkiye’den değil Avrupa başta olmak üzere pek çok kıtadan çok sayıda üniversite öğrencisini kabul eden bu eğitim kurumları bulunmaktadır. Ülkemizden de Yükseköğretim Kurulu onaylı olması bakımından yerli öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Nitekim bu üniversitelerde eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, uluslararası geçerliliği bulunan mavi diploma sahibi olarak Türkiye’de veya Avrupa Birliği ülkelerinin herhangi birinde rahatlıkla iş bulabilme imkanına sahip olmaktadır.

Harkov’da Konaklama

Harkov’da konaklama masrafları

Ukrayna Avrupa Birliği Ülkesidir.

üniversite öğrencileri kadar ailelerinin de yakından ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan ve Rusya ile sınır komşusu olan Harkov şehrinde konaklama maliyetleri oldukça düşüktür. Bu nedenle üniversite eğitimi için Ukrayna’nın Harkov kentini tercih eden gençler, üniversitelerinin belirlemiş olduğu yurtların dışında ev kiralayarak da üniversite yaşamları boyunca ekonomik külfet altına girmeden eğitimlerini sürdürebilirler. Ukrayna’ya turistik seyahatlerinizde kısa dönemli ev kiralamaları için Airbnb kullanabilirsiniz.

Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olarak bilinen Harkov, aynı zamanda uluslararası köklü eğitim kurumlarına ev sahipliği yaptığı için bölgenin ilim ve eğitim kenti olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden Harkov’da dünyanın dört bir yanından gelen üniversite öğrencilerinin hazırlık dahil 5 yıllık lisans ile 3 yıllık yüksek lisans eğitimleri boyunca kiralık evlerde konaklayabilirler.  Harkov’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için uygun fiyatlarla konaklama imkanı sunan Ukrayna halkı, öğrenciler için pek çok alanda kolaylıklar da sunmaktadır. Konaklama maliyetlerinin yanı sıra ulaşım da kenti içinde oldukça düşük meblağlardan yapılabilmektedir.

Ukrayna turistik ve Kültürel Mirasa Sahiptir. Harkov nasıl bir şehir?

Harkov’da Ulaşım

Harkov kentinde ulaşım masrafları göz önünde bulundurulduğunda da oldukça ekonomik olduğu söylenebilir. Türkiye’den direkt uçuş seferlerinin bulunduğu Harkov kentinde şehir içi ulaşım troleybüs, otobüs ve metro ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra kent içinde Uber de yasal bir şekilde hizmet vermektedir. Toplu taşıma dahil olmak üzere tüm ulaşım masrafları öğrencilerin rahatlıkla karşılayabilecekleri tutarlardan hizmete sunulmaktadır. Tek yön biletler yaklaşık 5 grivna olarak satıldığı için bu tutarın Türk Lirasına göre karşılığı 1 liradan daha az tutarlara tekabül etmektedir. Ukrayna’da yaşam maliyetleri hakkındaki yazımızı okumak için Ukrayna Yaşam Maliyeti yazımızı inceleyebilirsiniz.

Harkov’da Sosyal Yaşam

Ukrayna’nın Harkov kentinde sosyal yaşam özellikle bu kentte üniversite eğitimi almayı planlayan öğrencilerin merak ettikleri konuların başında yer almaktadır. Harkov Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden biri olmasına rağmen şehri gezip görmek çok da zor değildir. Çünkü ulaşım ağının gelişmiş olması, geniş ve trafiğin rahat aktığı bulvarlara sahip olması Ukrayna’da sosyal yaşamı çok hareketli kılmaktadır.

Geniş caddelerinin üzerinde çok sayıda kafe, bar, restoran ve gece kulüpleri bulunan Harkov’da dünyanın pek çok yerinden üniversite eğitimi için gelen gençler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra eğlence yaşamı için kente akın eden turistleri de görmek mümkündür. Bu yüzden çok kültürlü bir sosyal hayatın hakim olduğu kentte Türkiye’den lisans veya lisans üstü eğitim için bu şehre gelen öğrenciler de hiç yabancılık çekmeden sosyalleşebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra kentin pek çok alanında yer alan parklar ve sosyal dinlenme tesisleri de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen mekanlar arasında gösterilmektedir.

Harkov’da Gece Hayatı

Harkov’da gece yaşamı, kentin pek çok yerinde bulunan gece kulüpleri ve barlar ile oldukça hareketlidir. Doğu Avrupa’nın eğitim ve turistik merkezi olarak öne çıkan bu kentte üniversite öğrencileri için de pek çok festival ve konser düzenlenmektedir. Bu sebeple Harkov’da üniversite eğitimi için kentte ikamet eden öğrencilerin sosyal olanakları da zengin seçeneklerden oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık