Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümler, tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yurt dışında lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlamak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Köklü geçmişi ile Ukrayna’nın en eski eğitim kurumları arasında kendine yer bulan Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, yüksek nitelikli mühendis ve mimarların yetiştirilmesini amaçlamaktadır.

Bologna anlaşmasına 2000’li yıllarda dahil edilen üniversitede , bu tarihten itibaren Avrupalı öğrenciler tarafından da cazip bir eğitim yuvası haline gelmiştir. Mimarlık ve şehircilik temalı bölümlerin yer aldığı üniversite, Ukraynalıların yanı sıra çok sayıda yabancı uyruklu öğrenciye de kaliteli ve başarılı bir akademik eğitim imkanından yararlanma fırsatı sunmaktadır. Türkiye’den de her yıl lisans ve lisans üstü programlara çok sayıda öğrenci kabul eden Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin kuruluş tarihi ve akademik geçmişi de önem teşkil eden bir üniversitedir.

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Tarihi

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin kuruluşu, 12 Haziran 1930 yılında gerçekleşmiştir. Ukrayna’da özellikle şehircilik alanında fark yaratacak yüksek nitelikli mühendis ve mimarların eğitimi amacıyla kurulan bu üniversite, günümüzde de bu alanlarda önemli bir akademik eğitim sunmasıyla öne çıkmaktadır. Ukrayna üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olan üniversite de günümüzde 14 farklı uzmanlık dalı için mühendislik ve mimarlık bölümleri yer almaktadır.

Sadece Ukrayna’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da mimarlık ve şehircilik alanında sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi diğer adıyla AN Beketova, özellikle 2000’li yıllarda dahil edildiği Bologna anlaşması kapsamında yabancı uyruklu öğrencilere kapını açtıktan sonra pek çok ülkeden lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, tarihi boyunca 80’den fazla ülkeye 55 binden fazla uzman yetiştirip göndermiş köklü ve saygın eğitim kurumlarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Hangi Dillerde Eğitim Veriyor?

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin eğitim verdiği diller, bu eğitim kurumunun yabancı uyruklu öğrencilere açtığı lisans ve lisans üstü programlarına başvuruda bulunacak öğrencilerin yakından merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında kullanılan eğitim dilleri; Ukraynaca, Rusça ve İngilizceden oluşmaktadır.

Harkov üniversite eğitimi boyunca kaliteli bir akademik eğitim almak isteyen öğrencilere, dört yıllık lisans bölümleri veya iki yıllık yüksek lisans eğitimleri öncesinde en az 1 yıl olması kaydıyla Rusça ve Ukraynaca hazırlık dersleri sunulmaktadır. Bu sayede öğrenciler kolaylıkla eğitimlerini ikinci veya üçüncü yabancı dilleri sayesinde tamamlayabilme imkanına sahip olmaktadır.

Okulun pek çok fakültesinde ve bölümlerinde yapılan bilimsel ve akademik araştırmalar, dünyadaki saygın bilim insanları tarafından kabul gören çalışmalardan oluşmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin üniversite de kendilerini mimarlık, mühendislik ve şehircilik planlaması alanlarında geliştirmeleri için oldukça fazla imkan bulduğunu söylemek mümkündür. Öğrencilerin katılımcı bir yapıda olmasını teşvik eden kendine has eğitim kültürü bulunan bu okulda, her yıl pek çok Avrupa ülkesinden gelen binlerce yabancı uyruklu öğrenci, birinci sınıf kalitede akademik eğitim alabilmenin avantajından yararlanmaktadır.

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Eğitim Verdiği Bölümler

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin eğitim bölümleri özellikle Türkiye’den bu üniversiteye lisans eğitimi için başvuracak öğrencilerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Üniversite bünyesinde 38 bölüm ve 14 uzmanlık alanı bulunduğu bilinmektedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler bu üniversitede tam zamanlı ve uzaktan eğitim de alabilmektedir. Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’deki diğer yüksek öğretim kurumlarıyla da akademik işbirlikleri geliştirmektedir.

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Merak Edilenler

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi hakkında merak edilenler arasında üniversitenin mevcut durumda 7 binin üzerinde öğrenciye eğitim vermesi de bulunmaktadır. Okul Ukrayna’nın mimarlık ve inşaat alanında önde gelen en gözde eğitim kurumlarından biridir. Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi kampüsünde özel laboratuvarlar, elektronik okuma salonları, spor salonları gibi pek çok tesis bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık