Ukrayna Nasıl Bir Ülke?

Ukrayna’da eğitim almak isteyen gençler ve aileleri, bu ülkenin hangi koşullara sahip olduğunu merak etmektedir. Yurt dışı üniversite eğitiminde her yıl olduğu gibi yüzlerce öğrencinin ilk tercihi Ukrayna olmaktadır. Bu ülkelerden biri olarak öne çıkan Ukrayna, öğrenciler kadar aileleri tarafından da mercek altına alınmaktadır. Ukrayna’da üniversite eğitimi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ukrayna Nasıl Bir Ülke? Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Ukrayna’da üniversite sınavı olmadan lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir. Türkiye’dekinden çok farklı bir sistem olarak kabul edildiği bir gerçektir. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin sınavlara girmesine gerek yoktur. Uzun yıllar boyunca emeklerinin karşılığını sadece 2 saatlik sınav içinde almaya çalışmalarına da gerek yoktur. Bu yüzden ülkemizdeki eğitim sistemi ile yaşanan sıkıntılar ile hayalindeki bölümü okuyamayan öğrenciler, tercihlerini Ukrayna’da lisans ve lisans üstü eğitim veren üniversitelerden yana kullanmaktadır.

Tüm ailelerin aklına gelen ilk sorulardan birisi Ukrayna Nasıl Bir Ülke? Ukrayna sosyal ve kültürel yapısı ile Türkiye’den çok farklı bir ülke değildir. Ukraynalılar Türklere karşı bakış açısı çok olumludur. Tüm ülke güvenli ve sakin bir hayat yaşamaktadır. Bu sebeple gidecek öğrenciler bu konuda ilk fark edecekleri bu sakin ortamdır. Kiev ülkenin başkentidir ve ikinci büyük şehri Harkov şehridir. Harkov şehrinde yer alan birçok üniversite ülkenin en iyi üniversitelerini barındırmaktadır. Merkür eğitim olarak Harkov şehrinde 2 ofis ve ekibimiz ile hizmet vermekteyiz. Öğrencilerimize uygun ücretlere Avrupa Standartlarında bir eğitim sunmaktayız. Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasından ya da whatsapp hattımız üzerinden bizimle iletişime geçin. Ailelerin en çok aklına takılan soru Ukrayna Nasıl Bir Ülke? yanıtını en net bir şekilde bizimle görüşerek telefon ya da ofisimizi ziyaret ederek alın.

Mühendislik alanında makine, bilgisayar, elektrik elektronik, inşaat gibi bölümler bulunmaktadır. Sağlık alanında da tıp, diş hekimliği ve eczacılık gibi fakültelere sınavsız ve puansız bir şekilde girmeniz mümkündür. Bu üniversitelerden alacağınız lisans eğitimi ile mezun olduktan sonra dilerseniz Avrupa’da dilerseniz, Türkiye’de rahatlıkça çalışabilirsiniz. Ukrayna’da esas eğitim dili Rusça olarak bilinmektedir. Ancak öğrenciler Rusça ve İngilizce gibi dillerde de bazı dersleri alabilmektedir.

Ukrayna’da üniversite eğitimi için hangi bölümü seçerseniz seçin, tüm akademik bölümlerde hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde kariyer yapma imkanınız bulunmaktadır. Ukrayna’nın üniversite eğitimi veren kurumları, Avrupa’nın köklü eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Ayrıca bu üniversitelerin diğer ülkelerdeki yükseköğretim kurumları ile dernekler ve birlikler bağlamında pek çok irtibatı bulunmaktadır. Bu sayede Merkür Eğitim imkanından yararlanarak pek çok Avrupa ülkesinde akademik eğitiminizi yükseltebilir, iş kariyerinizde de size fayda sağlayacak önemli adımlar atabilirsiniz.

Ukrayna’daki Öğrencilerin Yorumları

Ukrayna’da okuyan öğrencilerin yorumları, son dönemde üniversite tercihini Ukrayna’daki akademik kurumlardan yana kullanmak isteyen öğrencilerin özellikle internet üzerinden araştırdığı konulardan biridir. Kaldı ki internet platformunda kısa bir araştırma yapıldığında akademik eğitim için Ukrayna’yı tercih eden öğrencilerin bu tercihlerinden dolayı ne kadar memnun oldukları da görülmektedir. Google’da da bir arama yapıp bunlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Örneğin buraya tıklayarak “Merkür Eğitim Öğrenci Yorumları” hakkında bir arama yapabilirsiniz.

Ukrayna’nın pek çok farklı kentinde bulunan eğitim kurumlarında lisans veya lisansüstü eğitimlerine devam eden veya bu eğitimlerini tamamlayıp mezun olan kişilerin internet ortamında sık sık memnuniyetlerini dile getirdikleri görülmektedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi alan öğrenciler hem yurt dışı deneyimi kazanmış hem de dil eğitimlerinin yanı sıra köklü eğitim kurumlarından mezun olmuş olmaktadır. Dolayısıyla bu diplomaya sahip olmanın da öğrenciler açısından hem akademik hem de kariyer anlamında büyük avantajları olduğu bilinmektedir.

Ukrayna’da üniversite eğitimi YÖK Denkliğine ve AB Denkliğine sahiptir.

Ukrayna’da Üniversite Okumanın Avantajları

Ukrayna’da lisans eğitimini avantajları, dil eğitimi başta olmak üzere pek çok faydadan oluşmaktadır. Öğrencilere sunulan sosyal ve akademik olanaklar, öğrencilerin lisans eğitimleri boyunca kendilerini en iyi şekilde geliştirmeleri konusunda büyük faydalar sağlamaktadır. Bu konuda özellikle avantajlarını sıralayabilmemiz için Ukrayna hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Avrupa Birliği ülkelerinde tanınan ve geçerliği olan bir diplomaya sahip olmak isteyen ve yurt dışında kendilerine başarılı bir kariyer inşa etmeyi hedefleyen öğrenciler, Ukrayna’daki eğitim kurumlarında akademik eğitim almaya özen göstermektedir. Modern teknolojiye sahip sınıflarda en çağdaş eğitim Ukrayna üniversitelerinde verilmektedir. Fiziksel ve sosyal imkanların zengin olmasıyla da öğrencileri sadece akademik alanda değil aynı zamanda başarılı bir birey olmaları konusunda da desteklemektedir.

Ukrayna’da alınan lisans ve lisansüstü eğitimler Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğu gibi ülkemizde de Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınıp denklik kapsamına alınmaktadır. Bu sayede yurt dışında akademik kariyer yapmak yerine Türkiye’de eğitim ve iş hayatını sürdürmeyi düşünen mezunlar, ülkemizde de bu diplomaları ile hayallerinin peşinden gitme imkanına sahip olmaktadır. Bölüm zenginliği ile dikkat çeken Ukrayna üniversiteleri, tıptan eczacılığa, mühendisliklerden mimarlığa kadar pek çok bölümde sınavsız lisans eğitimi alma imkanı sunmaktadır. Ukrayna hakkında bilgi için yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Ukrayna’da Üniversite Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Ukrayna üniversitelerine kayıt için gerekli evraklar, hayallerinin peşinden giden ve her zaman okumak istediği bölümü Ukrayna üniversitelerinde okumayı planlayan öğrencilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Ukrayna’da üniversite eğitimi veren kurumlara kesin kayıt için gerekli belgeler şunlardır:

  • Apostil onaylı lise veya üniversite diploması
  • Sağlık raporu
  • Eliza testi
  • Nüfus cüzdanı örneği ve pasaport
  • Sabıka kaydı
  • 24 Adet vesikalık fotoğraf
  • 1 senelik gidiş dönüş açık bilet

Özellikle Ukrayna hakkında bilgi için websitemiz içerisinde yer alan blog sayfasını ziyaret edebilir ve birçok benzersiz kaliteli içeriğe ulaşabilirsiniz. Ukrayna’da eğitim için birçok ailenin tercihi konusunda ön plana çıkmaktadır. Önemli noktalardan biri ise bu tercihi doğru bir firma ile yapmanız. Merkür Eğitim sizlere yurtdışında güvenli ve sorunsuz bir hizmet anlayışı ile yıllardır hizmet vermektedir. Özel yurt binası, kaliteli ekip yapısı ve öğrencilerine sunduğu güçlü imkanlar ile yıllardır Ukrayna’da eğitim konusunda tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık