Karazin Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Karazin Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümler, eğitim dili İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olmak üzere çok sayıda lisans ve lisans üstü bölümlerden oluşmaktadır. Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içinde yer alan ve Bologna anlaşması ile birlikte Avrupa’nın çok sayıda ülkesinden de yabancı öğrenci kabul eden Karazin Üniversitesi her yıl Türkiye’den de çok sayıda öğrenci kabul etmesiyle öne çıkmaktadır.

Lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimlerini yurt dışında gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için en başarılı akademik eğitim veren üniversiteler arasında gösterilen Harkov Karazin Üniversitesi, aynı zamanda köklü geçmişinin yanı sıra Ukrayna’nın en iyi ilk 5 üniversitesi arasında yer almaktadır. Bu eğitim kurumunun Ukraynalı ve yabancı uyruklu öğrencilere sunduğu eğitimlerin hangi bölümlerde olduğuna geçmeden önce üniversite hakkında detaylı bilgilere değinmek faydalı olacaktır.

Harkov Karazin Üniversitesi Tarihi

Harkov Karazin Üniversitesi kuruluş tarihi 1804 yılına kadar uzanmaktadır. Ukrayna devlet üniversiteleri arasında kendine yer bulan bu eğitim kurumu 1956 yılından itibaren Ukrayna dışından da yabancı uyruklu öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermektedir. Ukrayna’nın en eski yüksek tıp eğitim kurumu olan Karazin Üniversitesi’nde lisans eğitimi alma ayrıcalığından yararlanmak isteyen öğrenciler, her yıl açılan ilanlara başvuruda bulunarak bu hayallerini gerçekleştirebilme imkanına sahip olmaktadır.

Ukrayna üniversiteleri arasında köklü geçmişinin yanı sıra geniş akademik kadrosuyla da öne çıkan eğitim kurumlarından biri olan Karazin Üniversitesi bünyesinde 200 profesör, 800 doçent ve yardımcı doçent olmak üzere 1500 eğitim görevlisi bulunmaktadır. 18 fakültesi bulunan üniversite de kurulduğu tarihten bu yana 150 binin üzerinde öğrenci mezun etmiş köklü eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Karazin Üniversitesi hem eğitim hem de istihdam alanında 3 Nobel ödülü almıştır. Bu sebeple Ukrayna’nın en büyük eğitim kurumlarından biri olan üniversiteye Türkiye’den de başvuruda bulunabilinmektedir. Her sene değişen üniversite sınavlarına girmeden, doğrudan Karazin Üniversitesi’ne lise diploması ile başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır.

Karazin Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Karazin Üniversitesi Hangi Dillerde Eğitim Veriyor?

Karazin Üniversitesi’nin eğitim verdiği diller, özellikle Türkiye’den Doğu Avrupa’nın en köklü üniversiteleri arasında yer alan bu eğitim kurumuna başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Üniversitede tıp bölümünden mühendisliğe, işletme ve iktisat bölümlerine kadar pek çok fakültede lisans, yükseklisans ve doktora programları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bölümlerin her birinde farklı dillerde eğitimlerin verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Yurt dışında ve özellikle Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için İngilizce dışında ikinci yabancı dil zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Nitekim Karazin Üniversitesi’nde tıp bölümü İngilizce ve Rusça dil seçeneği ile sunulsa da pek çok bölümde Rusça ve Ukraynaca ağırlıklı eğitim verildiği bilinmektedir. Bu yüzden Türkiye’den Ukrayna’ya üniversite eğitimi ya da yüksek lisans için giden öğrenciler, 1 yıl hazırlık okuduktan sonra 4 yıl lisans bölümleri okuduğu için eğitim süresi 5 yıl olarak öne çıkmaktadır. Yüksek lisans eğitimi alanlarda bu süre 1 yılı hazırlık olmak üzere 3 yıldır.

Karazin Üniversitesi Eğitim Verdiği Bölümler

Karazin Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümler İngilizce ve Rusça dillerinde değişiklik göstermektedir. Örneğin tıp bölümünde hem İngilizce hem de Rusça olarak eğitim görme imkanı bulunmaktadır. Öğrenciler diledikleri tercihte bulunarak sadece lise diplomaları ile istedikleri bölümde eğitimlerine başlayabilme ayrıcalığı yaşayabilmektedir. Ukrayna’da eğitim için sınav şartı aranmaması nedeniyle öğrenciler başvurdukları bölümlerde her zaman hayalini kurdukları bölümü okumanın tadını çıkarabilmektedir. Karazin Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümlerden bazıları şunlardan oluşmaktadır:

 • Uluslararası Ekonomik İşletmeler ve Turizm
 • Tıp
 • Ekonomi
 • Psikoloji
 • Felsefe
 • Hukuk
 • Yabancı diller – Tercümanlık
 • Fizik ve Enerji
 • Mekanik ve Matematik
 • Radyofizik
 • Biyoloji
 • Tarih
 • Jeoloji ve Coğrafya
 • Kimya
 • Radyofizik
 • Bilgisayar Bilimi
 • Filoloji

Karazin Üniversitesi bünyesinde hayalini kurduğunuz bölümde lisans ve lisansüstü eğitim almanız için lise diplomanız yeterli olmaktadır. Ülkemizde Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği bulunan uluslararası eğitim kurumları arasında yer alan Karazin Üniversitesi’nde dilediğiniz bölüme başvuruda bulunabilirsiniz. Karazin üniversitesinin resmi sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık