Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümler, pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizdeki üniversite öğrencileri tarafından da merak edilmektedir. Ukrayna’da 1885 yılında kurulan köklü eğitim kurumlarından biri olmasıyla öne çıkan Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi, pek çok ülkeden olduğu gibi Türkiye’den de lisans ve lisansüstü eğitimleri için öğrenci kabul etmektedir.

Yabancı uyruklu öğrenciler için pek çok cazip projenin ve imkanların yer aldığı Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nde hangi bölümlerde eğitim verildiğine bakmadan önce üniversitesinin sahip olduğu imkanlar ve akademik geçmişi hakkında bilinmesi gereken detaylı bilgilere değinmek gerekmektedir. Ukrayna’nın en önemli ve en köklü geçmişe sahip üniversiteleri arasında yer alan Harkov üniversite eğitiminde Ukraynalılar kadar yabancı uyruklu öğrencilere de ciddi seviyede akademik kariyer yapma imkanı tanımaktadır.

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi Tarihi

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nin kuruluşu 1885 yılına kadar uzanmaktadır. Mevcut durumda 22 binin üzerinde Ukraynalı ve yabancı uyruklu öğrenciye eğitim verdiği bilinen bu eğitim kurumu, 2017 yılı dünya üniversiteler sıralamasında ilk bin listesinin içine girmeyi başarmış önemli üniversitelerden biridir. Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi uluslararası üniversiteler sıralamasında 701. sıradan kendine yer bulmuştur.

Bunun yanı sıra Harkov Politeknik Üniversitesi, Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite seviyesi en yüksek 4. seviye bir üniversite olarak akredite edilmiştir. Ukrayna’da üniversite eğitimi yapmak ve lisans eğitimini yurt dışında tamamlamak isteyenlerin mercek altına aldıkları en başarılı ve kaliteli eğitim kurumları arasında gösterilen Harkov Politeknik Üniversitesi, bölümleri ile de Türkiye’den her yıl pek çok öğrencinin lisans eğitimi için başvurduğu önemli akademilerden biri olarak öne çıkmaktadır.

2000 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından verilen karar ile Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi, Ukrayna milli yüksek eğitim kurumu statüsüne kavuşmuş ve “Ulusal Üniversite” unvanını almıştır. Daha sonraki süreçte 2005 yılında Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nin Bologna anlaşmasına dahil edilmesi, üniversitenin Avrupa ülkeleri tarafından da tanınan ve önem verilen kaliteli bir eğitim kurumu haline gelmesini sağlamıştır.

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nin eğitim verdiği diller, Türkiye’den bu üniversiteye lisans eğitimi için başvuran öğrencilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimi sadece Ukraynaca ve Rusça dillerinde verilmektedir. Ancak üniversitede İngilizce dilinde lisansüstü eğitimler yani yüksek lisans ve doktora eğitimi de verilmektedir.

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimi öncesinde 1 yıllık Rusça hazırlık eğitimi verilmektedir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler dilerlerse lisans eğitimleri boyunca okuyacakları bölümü Rusça olarak tamamlayabilme imkanına sahip olmaktadır. Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimi 4 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl, doktora eğitim süresi ise 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’ne her yıl pek çok Avrupa ülkesinden olduğu gibi Türkiye’den de lisans, yüksek lisans ve doktora başvuruları yapılmaktadır. Eğer siz de Ukrayna üniversiteleri arasında üniversite eğitiminizde akademik açıdan size değer katacak bir eğitim kurumunda yükseköğrenimizi tamamlamak istiyorsanız Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümlerden birine kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi Eğitim Verdiği Bölümler

Harkov Politeknik Üniversitesi’nin bölümleri, bu eğitim kurumunun teknik üniversite olması bakımından mühendislik ve benzeri fakülteleri ile öne çıkmaktadır. Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nde yabancı uyruklu öğrencilerin de eğitim imkanından yararlandığı bölümler şunlardan oluşmaktadır:

  • Makine Yapımı Bölümü,
  • Makine Mühendisliği Bölümü,
  • Kimya Mühendisliği Bölümü,
  • İnorganik Kimya Mühendisliği Bölümü,
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü,
  • Enerji Mühendisliği Bölümü,
  • Fizik ve Fizik Mühendisliği Bölümü,
  • Bilgisayar Bilimleri ve İşletmeciliği Bölümü,
  • Bilgi Teknolojileri Bölümü,
  • İnşaat Mühendisliği Bölümü

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi Merak Edilenler

Diğer adıyla Harkov Politeknik Üniversitesi  hakkında merak edilenler ilk başta bu eğitim kurumunun ülkemizde YÖK tarafından denklik alıp almamasıyla ilgilidir. Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi’nin Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. Bu sayede bu üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’de kolaylıkla denklik alabilirsiniz. Üniversitenin genelinde Rusça ve Ukraynaca dillerinde eğitim verilse de bazı bölümlerde İngilizce eğitim bulunmaktadır. Herhangi bir üniversite mezunları Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi bünyesinde yüksek lisans ve doktora yapabilirler. Üniversitenin resmi sayfası http://www.kpi.kharkov.ua/eng/ üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınız için bizimle 7 gün 24 saat iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık