Harkov Tıp Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Harkov Tıp Üniversitesi eğitim verdiği bölümler, Ukrayna’nın eğitim kenti Harkov’da bulunan bu okula lisans, yüksek lisans veya doktora için başvuracak öğrencilerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Ukrayna’da kökleri çok eski dönemlere değin uzanan en başarılı ve tarihi eğitim kurumları arasında gösterilen Harkov Tıp Üniversitesi, aynı zamanda uluslararası Üniversiteler Birliği ile Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Bu sebeple her yıl çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci de başarılı bir akademik eğitim almak için bu üniversiteye başvurmaktadır.

UNESCO tarafından tescillenmiş olan Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi, sadece Ukrayna’nın değil aynı zamanda diğer Doğu Avrupa ülkelerinin de en saygın ve köklü bir geçmişe sahip eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Günümüzde 7 binin üzerinde öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim veren Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi’nin hangi bölümlerde eğitim verdiğine geçmeden önce Avrupa akademi dünyasında köklü geçmişine değinilmesi gerekmektedir.

Harkov Tıp Üniversitesi’nin 216 Yıllık Tarihi

Harkov Tıp Üniversitesi’nin kuruluşu 1805 yılında gerçekleşmiştir. Rus Çarı 1. Alexander’ın emriyle kurulan Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi, bu tarihten itibaren Doğu Avrupa’nın en saygın eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Tıbbi alanda kurulduğu tarihten bu yana çok sayıda önemli ismi yetiştiren eğitim kurumu, aynı zamanda Avrupa’nın pek çok saygın üniversitesi ile de halen devam eden ortak bilimsel çalışmalar yürütmektedir.

Harkov üniversite eğitimi için bu okul hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler ve velileri, üniversitenin ne düzeyde akademik eğitim verdiğini de merak etmektedir. Ukrayna Bakanlar Kurulu kararı ile 2007 yılında “Ulusal Üniversite” unvanı alan Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi, Bologna anlaşmasına dahil olan üniversiteler arasında kendine yer bulmaktadır. Bu sayede Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizden de lisans, yüksek lisans veya doktora seviyesinde öğrenci başvurularını kabul eden eğitim kurumuna Türkiye’den her yıl çok sayıda öğrenci akademik eğitim amacıyla okulun öğrencisi olmaktadır.

Harkov Tıp Üniversitesi Hangi Dillerde Eğitim Veriyor?

Harkov Tıp Üniversitesi eğitim verdiği diller özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Türkiye’den de her yıl düzenli olarak çok sayıda öğrencinin başvurduğu ve lisans, yüksek lisans ile doktora düzeyinde akademik eğitimlerine başladığı Harkov Tıp Üniversitesi eğitim dilleri Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olarak belirlenmiştir.

Harkov Tıp Üniversitesi 1 yıl Rusça hazırlık sınıfının ardından 4 yıl lisans eğitimi verdiği için üniversitede eğitim süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Lisans eğitiminde İngilizce derslerin yer almadığı üniversitede yüksek lisans ve doktora programlarında bazı bölümler İngilizce olarak verilmektedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin hazırlık eğitimini tamamlamadan Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi’ndeki bölümlerinde lisans eğitimlerine başlamaları mümkün olmamaktadır.

Harkov Tıp Üniversitesi
Harkov Tıp Üniversitesi Hakkında Merak Edilenler

Harkov Tıp Üniversitesi Eğitim Verdiği Bölümler

Harkov Tıp Üniversitesi’nin bölümleri, her biri akademik açıdan saygın eğitim veren bölümlerden oluşmaktadır. Avrupa’nın pek çok üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen projelerin de yer aldığı bu bölümler ve fakülteler genel olarak şunlardan oluşmaktadır:

  • Tıp Fakültesi Bölümleri,
  • Eczacılık Fakültesi Bölümleri,
  • Diş Hekimliği Fakültesi Bölümleri,
  • Hemşirelik Bölümleri,
  • Radyoloji Fakültesi Bölümleri

Üniversitede verilen tıbbi lisans eğitimlerinde çağdaş tıbbın gerekliliklerine uygun olarak bilgisayar destekli ve son teknoloji aletler ile başarılı bir eğitim yaklaşımı bulunmaktadır. Türkiye’de mevcut sınav sisteminde yüksek puan ve baraj uygulaması yüzünden doktor, eczacı, diş hekimi ya da hemşire olma hayali kurup ülkedeki eğitim kurumlarında bu fırsatı bulamayan öğrenciler hiçbir sınava girmeden Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi bölümleri arasında dilediklerini tercih edebilme imkanı bulunmaktadır.

Harkov Tıp Üniversitesi Merak Edilenler

Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi hakkında merak edilenler arasında ilk sırada Ukrayna’nın ilim kenti olarak bilinen Harkov’da bulunan bu üniversitesin ülkemizde Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliğinin olup olmadığıdır. Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi’nin YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. Bununla birlikte Türkiye’de herhangi bir üniversite mezunu olan öğrenciler Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi bünyesinde yüksek lisans veya doktora yapabilme imkanına da sahip olmaktadır. Detaylı bilgileri üniversitenin kurumsal internet sitesinden edinebilirsiniz. Tüm sorularınız için Merkür Eğitim anasayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık