Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi Hangi Bölümlerde Eğitim Veriyor?

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümler, Türkiye’den bu üniversiteye lisans ya da lisansüstü eğitim için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin ve velilerinin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Ukrayna’nın en başarılı ve köklü geçmişi bulunan eğitim kurumları arasında gösterilen Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi, 2000’li yılların başında Bologna anlaşması ile sürece dahil edilmiştir. Bu sayede eğitim kurumuna Avrupa’nın pek çok ülkesinden olduğu gibi Türkiye’den de yoğun bir başvuru yaşanmaktadır.

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin hangi bölümlerde eğitim verdiğine geçmeden önce, son yıllarda yurt dışında lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaya başlayan bu eğitim kurumunun akademik başarılarına ve geçmişine bakmak faydalı olacaktır. Tarihi çok eski zamanlara dayanan üniversitenin Doğu Avrupa ülkelerinin en köklü eğitim kurumlarından biri olduğu bilinmektedir.

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi Tarihi

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin kuruluş tarihi göz önünde bulundurulduğunda, üniversitenin 1888 yılında kolej olarak kurulmasının akabinde 1893 yılında resmen üniversite olarak eğitim faaliyetlerine başladığı görülmektedir. Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi olarak bilinse de üniversite 1930 yılında isim değişikliğine giderek Simon Kuznets Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi olarak eğitim vermeye devam etmektedir.

Üniversite bünyesinde 1500 adedi yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 15 bin civarında öğrenciye kaliteli bir akademik eğitim sunan üniversite, Ukrayna üniversiteleri arasında en başarılı ve saygın eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Dünyanın 18 ülkesinden 60 kadar üniversite ve yüksek öğrenim araştırma kuruluşları ile işbirliği içinde olmaya devam eden üniversite sayısı binin üzerinde akademik personel görev yapmaktadır.

2000’li yılların başında Bologna anlaşmasına dahil edilen üniversite bu tarihten itibaren yurt dışından yabancı uyruklu öğrencilere akademik eğitim vermeye başlamıştır. Üniversite son yıllarda ülkemizden de yoğun ilgi görmektedir. Türk eğitim sisteminde hayallerindeki bölümü çeşitli nedenlerden dolayı okuyamamış öğrenciler, sadece lise diplomaları ile Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin açtığı eğitim ilanlarına başvuruda bulunabilirler. Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi, Türkiye’den sadece lisans derecesinde öğrenci kabul etmekle kalmayıp bunun yanı sıra yükseklisans ve doktora düzeyinde de eğitim verdiği için lisansüstü başvuruları da onaylamaktadır.

Harkov Ekonomi Üniversitesi bölümleri ve ücretleri ile beraber tüm bilgiler.

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi Hangi Dillerde Eğitim Veriyor?

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim verdiği diller özellikle bu eğitim kurumunda lisans veya lisansüstü eğitim alacak yabancı uyruklu öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Üniversitede çeşitli bölümlerde İngilizce ağırlık eğitim verilse de genel olarak eğitim dilleri Rusça ve Ukraynacadır. Bu yüzden yabancı uyruklu öğrencilerin yani Türkiye’den bu üniversitede eğitim alacak olanların lisans eğitimlerinden önce 1 yıl Rusça ya da Ukraynaca hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nde eğitim süresi 1 yılı Rusça hazırlık olmak üzere lisans düzeyinde eğitim alanlarda 5 yıl, yükseklisans ve doktora için başvuruda bulunanlarda ise 3 yıl olarak belirlenmiştir. Üniversiteye kayıt yaptırmak için herhangi bir sınav şartı bulunmadığı için lise diploması ile istenen bölüme giriş yapılabilmektedir. Ancak hazırlık eğitiminin tamamlanmasına da dikkat edilmektedir.

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi Eğitim Bölümleri

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölümler, Türkiye’de bu bölümleri çeşitli sebeplerle okuyamayan öğrencilerin rahatlıkla giriş yapıp üst düzey kalitede akademik eğitim alabildikleri bölümlerden oluşmaktadır. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen lisans düzeyindeki öğrencilerin başvurabilecekleri bölümler şunlardan oluşmaktadır:

 • Ekonomi Bölümü,
 • Hukuk Bölümü,
 • Bilişim Bölümü,
 • Pazarlama ve Yönetim Bölümü,
 • Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü,
 • İşletme Yönetimi Bölümü,
 • Bilgisayar Bilimi Bölümü,
 • Basın ve Yayıncılık Bölümü,
 • Turizm Bölümü,
 • İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü,
 • Muhasebe Yönetimi ve Finans Bölümü

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi Merak Edilenler

Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi hakkında merak edilenler arasında bu üniversitenin ülkemizde Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliğinin olup olmadığı yer almaktadır. Üniversite eğitimlerini yurt dışında tamamlamak isteyen öğrenciler, Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi’ni tercih ettiklerinde ve bu okuldan mezun olduklarında YÖK tarafından tanınmış bir eğitim kurumundan diploma almış sayılmaktadır. Bu nedenle Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi mezuniyetinden sonra Türkiye’de denklik alabilme imkanından da yararlanabilmektedir. Üniversite hakkında detaylı bilgiler internet sitesinde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık