Ukrayna’da Üniversite Okumak için 5 Neden

Ukrayna’da üniversite okumak için birçok avantaj ve fırsat bulunmaktadır, özellikle konumu ile Türkiye’ye ile birçok ortak özelliğe sahiptir. Avrupa’nın Asya kıtası ile bir köprü görevi görmektedir. Batısında, Avrupa Birliği ülkeleri yer almaktadır. Doğusunda da Asya kıyası ile bu konumunu çok iyi değerlendiren bir ülkedir. En büyük komşusu olan Rusya ülke’nin ilerlemesinde ve özellikle eğitim alanında bu kadar öncü olmasını sağlamıştır. Ukrayna’yı biraz tanıdık artık daha fazla uzatmadan, Ukrayna’da üniversite okumak için 5 neden.

1- Uygun Fiyata Üniversite Okumak

Ukrayna gerek eğitim ücreti, gerek yaşam giderleri açısından ülkemizin giderlerinin çok ama çok altında kalmaktadır. Ukrayna’da eğitim almanın uygun fiyat sebebi ile çok büyük avantajları vardır. Ukrayna’da üniversite okumak için ödeyeceğiniz eğitim rakamları ortalama Türkiye’de ki bir özel üniversitenin rakamının 5’te 1’i kadardır. Yani ülkemizde 45 bin TL olan bir üniversite, Ukrayna’da daha üst kalitede dünyaca tanınan üniversitelerde üstelik Türkiye dahil dünyanın her yerinde geçerli diploma ile yalnızca 9 bin TL civarlarına tekabül etmektedir. Bu rakamın içerisine tüm konaklama giderleri, başvuru masrafları, eğitim ücreti, vergiler, oturum izinleri, karşılanma, 7/24 Ukrayna’da destek ve özel sağlık sigortaları gibi tüm her şey dahildir. Türkiye’de 45 bin TL içerisinde ne konaklama, ne yemek ya da diğer giderler vardır sadece eğitim ücretidir. Üstelik Türkiye’de bulunan özel üniversitelerin dünyada ne durumda olduğu ve aldığınız eğitim kalitesi durumunu anlatmamıza gerek yok.

2- Sınavsız İstediğin Bölümü Okumak

Ukrayna’da tüm üniversitelere sınavsız olarak istediğiniz bölümde okumaya başlayabilirsiniz. Türkiye’den Ukrayna’da üniversite okumak için gelen bir öğrenci Ukrayna’da yabancı öğrenci olarak eğitim görmektedir. Bunun sunduğu birçok avantajdan en önemlisi sınavsız üniversite girişidir. Ukrayna’da Ukraynalı yerli öğrenciler üniversitelere sınavsız giremezler, bu yalnızca yabancılara özeldir. Sizde istediğiniz bölümü sınav şartı olmadan okuyabilirsiniz. İster TIP, ister Havacılık, ister Mimarlık ya da Mühendislik hiç fark etmez istediğiniz bölüme giriş yapabilirsiniz.

3- YÖK Denkliği Var

Bizim direk anlaşmalı olduğumuz 13 üniversitenin tamamı YÖK denkliğine sahiptir. Eğitim sonrası Türkiye’ye dönüp çalışmak isteyen, öğrencilerimiz kolaylıkla YÖK tarafından denkliklerini alarak çalışma hayatına Türkiye’de girebilirler.

4 – Üst Yüzey Eğitim Kalitesi ve Dünyaca Tanınan Üniversiteler

Listemizde yer alan 13 üniversitenin ilk üçü dünyada ilk 500 ve ilk 1000 üniversite içerisine girmektedir.1000 ve 500 içerisine girmek zor değil ki, 1000 üniversiteden bahsediyoruz diyorsanız, ülkemizde yer alan devlet ve özel dahil hiçbir üniversite bu sıralamalarda yer sahibi değildir.

5- Konaklama Seçenekleri

Ukrayna’da eğitim kadar konaklama da önemli bir konudur. Öğrenci eğitime gideceği ve eğitimden geleceği yer onun hem eğitimini hemde sosyal yaşamını etkileyecektir. Ukrayna’da 3 konaklama seçeneği sunmaktayız. Bunlardan birincisi yurt konaklaması. Yurt konaklaması okul ücretinin içerisine dahil olup ekstra bir maliyet çıkartmamaktadır. İkinci seçenek ise, Özel yurt konaklamaları. Özel yurt odaları standart konaklama seçeneğinden daha lüks konaklama yapmanızı sağlar. Ekstra olarak aylık yaklaşık 70 USD karşılığında özel yurt odalarında konaklama yapabilirsiniz. Üçüncü ve son olarak, Ev kiralamak. Ev kiralamak diğer tüm seçeneklere göre daha pahalıdır. Ancak Ukrayna’da ev kiraları çok uygundur. Tüm konaklama seçenekleri hakkında yazdığımız detaylı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Ek Avantaj: Ukrayna için vize almanıza gerek yok. Buda ekstra maliyetlerden sizi kurtarıyor. Ayrıca aileniz ve arkadaşlarınız istediği zaman sadece kimlikleri ile uçağa binebilir ve yanınıza gelebilirler. Ukrayna’ya uçak biletleri ortalama gidiş dönüş 400-500 TL aralığındadır.

Bir yanıt yazın

size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm sorularınız ve merak ettikleriniz için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sizde mühendislik veya havacılık bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Harkov Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güçlü olduğu bölümler:, Mühendislikler ve Havacılık


Bir yanıt yazın