Ukrayna Eğitim Rehberi ve Üniversite Okumak İçin 17 İpucu

Ukrayna’da Eğitim ve Üniversite Okumak Nasıldır?

Ukrayna eğitim ve üniversite okumak özellikle son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Ülkede her geçen yıl daha da ilerletilen eğitim sitemi ile Ukrayna Türk öğrenciler arasında oldukça popüler bir yerde bulunmaktadır. Ukrayna’da üniversite eğitimi için herhangi bir sınav ve puan şartı yoktur. Dilediğiniz bölümü sınav ve puan şartı olmadan okuyabilir ve istediğiniz mesleğe sahip olabilirsiniz. Tıp, hukuk, eczacılık, mühendislik vb. gibi bölümlerde eğitim almak için üniversite sınavı puanı yada benzeri puanlara gerek duyulmamaktadır.  Ukrayna’da üniversite fiyatları diğer bir çok ülkeye göre oldukça ekonomik olduğu için ülkeye oldukça fazla yabancı öğrenci girişi olmaktadır. Bu uygun fiyatlar normal yaşam sürecinde de geçerliliğini devam ettirmektedir. Yani Ukrayna bir çok ülkeye nazaran  ucuz bir ülkedir.

Merkür Eğitim olarak Ukrayna’da anlaşmalı olduğumuz 14 üniversite bulunmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK denkliğine sahip olup, Türkiye’de geçerli diploma vermektedir. Mezun olduktan sonra kolaylıkla denklik alabilecekleri ve sorun yaratmayan kaliteli üniversiteler ile çalışıyoruz. Çalıştığımız üniversiteler Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamalarında yer alan üniversiteler olup, QS en iyi üniversiteler sıralamasında yer almaktadırlar.

ukrayna-egitim-ogretim

Ukrayna’da Eğitim Veren ve Anlaşmalı Olduğumuz Üniversiteler

 1. Harkov Ulusal Uzay ve Havacılık Üniversitesi

(Kharkiv National Aerospace University)

 1. Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi

(Kharkiv Polytechnic Institute)

 1. Harkov Ulusal Mimarlık ve Şehircilik Üniversitesi

(Kharkiv National University of Civil Engineering and Architecture)

 1. Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi

(Kharkıv Natıonal Medıcal Unıversıty)

 1. Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi

(V. N. Karazin Kharkiv National University)

 1. Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi

(Kharkiv National University of Economics)

 1. Harkov Ulusal Eczacılık Üniversitesi

(National University of Pharmacy)

 1. Harkov Ulusal İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Üniversitesi

(Kharkiv National University of Construction and Architecture)

 1. Harkov Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi

(Kharkiv National University of Radioelectronics)

 1. Donetsk Ulusal Tıp Üniversitesi

(Donetsk National Medical University)

 1. Odessa Denizcilik Üniversitesi

(Odessa Marine University)

 1. Harkov Sanat Üniversitesi

(Kharkiv National Kotlyarevsky University of Arts)

 1. Harkov Devlet Kültür Üniversitesi

(Kharkov State Academy of Culture)

 1. Harkov Tasarım ve Sanat Üniversitesi

(Kharkiv State Academy of Design and Arts)

Ukrayna’da Üniversite Okumanın Avantajları

Ukrayna’da üniversite eğitimi birçok yönden çok avantajlıdır. Üniversitelerin özellikle en büyük avantajlarından birisi Avrupa Birliği müfredatı işlemeleri ve mavi diploma vermeleridir. Mavi diploma alacağınız eğitimin tüm dünya’da geçerli olmasını sağlayacaktır. Mavi diploma ile tüm avrupa ülkelerinde rahatlıkla ek bir prosedür gerektirmeden çalışma imkanı tanıyacaktır. Hiç dil bilmeseniz bile hazırlık sınıfında sıfırdan dil eğitiminize başlayabilirsiniz. Birçok öğrencimiz sıfırdan dil eğitimi almaktadır. Hazırlık sonrasında bölüme geçtiğiniz zaman bölümünüzü iki yabancı dil (İngilizce ve Rusça) arasında dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Mezun olurken iki dil bilerek mezun olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle kariyer anlamında sizleri birçok kişinin önüne geçirecektir.


Bunun yanı sıra üniversitelerin geçmişleri ve güçlü eğitimci kadroları ile Avrupa’da birçok ülkeden çok daha kaliteli eğitim vermektedir. Ukrayna son senelerde gösterdiği başarı ile eğitim alanında ilerleyişini artırdı. Öğrencilerin mezuniyet sonrasında sorunsuz denklik alması ve YÖK tarafından geçerli diploma verilmesi ile Türk öğrenciler arasında oldukça popüler hale gelmiştir.

ukrayna-universite-okumak-nasildir

Ukrayna’da üniversite okumak için gerekli evraklar  ve Prosedürler

 1. Lise Diploması
 2. Lise Not Dökümü (Transkript)
 3. Pasaport (En az 2 senelik)
 4. 4 Biyometrik Fotoğraf
 5. 12 Vesikalık Fotoğraf
 6. Formül A Belgesi (Nüfüs Müdürlüğünden Alınacak)
 7. Sağlık Raporu (Sağlık Ocağından Alınacak)
 8. Elisa Testi (Dilediğiniz Hastaneden Alınabilir)
 9. Apostil Belgeleri (Yukarıdaki Tüm Belgeleri Kaymakamlıkta Yapılacak)
 10. Noter Vekaletname (Konsolosluk İşlemleri İçindir)

Bu belgelerin dışında talep edilecek başka belge olmayacaktır. Bunların hazırlanması sonrasında Ukrayna’ya seyahatimiz başlıyor. Ukrayna’ya gidiş tarihlerimiz Ağustos 25 ile Eylül 15 tarihleri arasında olmaktadır. Geç gelen öğrenciler için herhangi bir ders kaybı oluşmadan eğitime yıl sonuna dek başlama şansları bulunmaktadır.

Lise diplomanız, lise not dökümünüz ve pasaport (yoksa kimlik belgeniz) ile ön kayıt işlemlerine başlıyoruz. Ön kayıt süreci sizin için üniversiteye kabul aldığımız süreçtir. Evraklarınız tercüman yoluyla tercüme edilir ve öncesinde üniversiteye sonrasında bakanlığa gönderilir. Üniversite sizin evraklarınızı kontrol eder, denetler ve inceler. Ardından kabul etmesi durumunda bakanlığa gönderir. Bakanlık tüm belgeleri yeterli bulması durumunda öğrenciye davetiye belgesi çıkartır.

Bu davetiye belgesi Ukrayna’da ki ofisimiz tarafından teslim alınarak Türkiye’ye gönderilir. Türkiye’ye gönderilen davetiye evrağının üzerinde sizin adınız, soyadınız, okuyacağınız üniversite gibi detaylar bulunur. En önemli ayrıntı ise davetiye arkasında bulunan firmanın adıdır. Birçok firma Ukrayna’da yasal işlem yapamadığından siz öğrencileri başka firmalar üzerinden göndermektedir. Bu yasal değildir ve çok tehlikelidir. Bunu anlamanın yolu çok basittir. Sizin anlaştığınız firmanın adı “A Eğitim” ise size gelen davetiyenin arkasında da “A Eğitim” yazmalıdır. Eğer yazmıyorsa bu sizler için ileride ciddi sorunlar çıkartabilir.

Ukrayna’da eğitim için vize süreci

İkinci aşama olarak davetiye belgeniz ile vize sürecimize başlıyoruz. Vize sürecinde sizlerden talep ettiğimiz belgeler ise noter vekaletname (sizin adınıza Ukrayna başkonsolusluğunda işlem yapmamız için), 4 biometrik fotoğraf, pasaport (en az 2 senelik süresi olan) ve banka hesap cüzdanı fotokopisi (Konsolosluk talep etmektedir). Bu evraklar ile işlemlere başlıyoruz. Acil olmayan süreçte vizeniz ortalma 21 günde çıkmaktadır. Eğer ekspress işlem yaparsak vize süreci 5 güne düşmektedir. Tabi ki maliyet olarak hesaplı olan 21 günlük süreçtir. Ekspress vize talep edecek öğrencilere ek maliyet doğacaktır.

Üçüncü aşama ise sizlerin alacağı Sağlık raporu (Sağlık ocağından), Elisa testi (Herhangi bir hastaneden), Formül A belgesi (Nüfüs müdürlüğünde) ve Kaymakamlıkta belgelerinizin apostil edilmesinin ardından Türkiye’de ki evraklar sürecimiz tamamlanıyor.

Farklı konularda bilgi almak isterseniz Ukrayna Ankara Büyükelçiliği web adresine https://turkey.mfa.gov.ua/tr buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’da Eğitim Ücretleri

Eğitim ücretleri ile Ukrayna çok uygun seçenekler sunmaktadır. Dünya’da ki birçok ülkeden çok daha uygun eğitim ücretleri ile tıp, mühendislik, mimarlık ve diş hekimliği gibi birçok bölümde eğitim alıp, ardından rahatlıkla mesleğinizi yapabilirsiniz. Biz sadece YÖK denkliğine sahip üniversiteler ile çalıştığımız için öğrecilerimiz mezuniyet sonrası çok rahat bir şekilde denkliklerini alıp meslek hayatına başlayabiliyorlar.

İlk sene alacağınız hazırlık eğitimi ile başlayan yurtdışı eğitim tecrübeniz ardından bölüme geçerek devam etmektedir. Hazırlık sınıfına girmeden önce bir dil tercihi yapmaktasınız. İngilizce ve Rusça olarak tercih yapmak durumundasınız. Neredeyse tüm bölümlerin İngilizcesi bulunmaktadır. Özellikle çok popüler olan tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık, eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim bulunmaktadır. Hazırlık eğitiminizi aldıktan sonra bölümüde hazırlık aldığınız dil ile devam ettirmek durumundasınız. Dil değişikliği yapmak sizler için bölüm eğitiminde zorlayıcı bir durum yaratabilir. Bu sebeple hazırlık eğitimini İngilizce aldıysanız, bölüm eğitiminide İngilizce almanız gerekmektedir. Eğitim ücretleri konusunda aşağıdaki listeden ortalama eğitim rakamlarını inceleyebilirsiniz.

Ukrayna Eğitim Ücretleri Kaç Dolar

Ukrayna’da hazırlık eğitimi ingilizce olarak ilk sene eğitimi 3300 $ olarak baz alınır. Bu ücretin içerisine herşey dahildir. Sizin konaklamanız, yerleşmeniz, karşılanmanız ve eğitim ücretinin yanı sıra telefon hattınıza kadar herşey bizim tarafımızdan verilmektedir. Hizmet olarak en üstün hizmet veren en kapsamlı işlem yapan ve öğrencilere gittikten sonra ek masaflar çıkartmayan tek firmayız. Danışmanlık olarak sadece bir senelik danışmanlık vermiyoruz. Biz ücretsiz olarak tüm eğitim hayatınız boyunca bir danışmanlık hizmetini ücretsiz veriyoruz.

Ukraynada Üniversite Eğitimi İçin Neden Merkür Eğitimi Tercih Etmelisiniz ?

Merkür eğitim olarak 2017 yılında açmış olduğumuz 36 yataklı özel yurt binamıza ek olarak 2018’de 42 yataklı yurt binamız ve 2019’da 32 yataklı yurt binamızı ekledik. Ukrayna’da tek olan yurt binalarımızın güvenliğinden temizliğine kadar herşey tarafımızca organize edilip öğrencilerin konaklamalarındaki kaliteyi en üst noktaya taşıdık. Kendi öğrencilerimize özel olan bu yurt binaları şehrin merkezinde yer almaktadır. Öğrencilere özel lavabo, duş ve mutfak ile ortak kullanım alanlarını ortadan kaldırdık. Bu sayede öğrencilerimizin en çok merak ettiği ve tedirgin oldukları konaklama konularını çözümlemiş olduk. Özel yurt ücretleri aylık olarak öğrencilerimiz tarafından talep edilmesi durumunda 2 kişilik özel yurtlarda konaklama çok uygun ücretlere sunulmaktadır.

Merkür eğitim anlaşmalı olduğu üniversitelerinin içerisinde ve şehir merkezinde kendi ofisi ve irtibat büroları ile hizmet vermektedir. Öğrencilerin herhangi bir sorusunda anında yanıt vermesi için çalışan 22 kişilik bir ekibimiz bulunmaktadır. Bu ekip sadece öğrencilerin soruları ve sıkıntılarını çözmek adına çalışmaktadır. Bu sayede öğrencilerin aklındaki en büyük soru olan “Ben gittiğimde ne yapacağım?” sorusu yanıtlanmış oluyor. Bunun dışında öğrencilerimiz ile düzenlediğimiz haftasonu gezileri, piknikler, kayak turları ve şehire alışma/tanıma turlarımız ile öğrencilerimiz rahatlıkla kısa süre içerisinde şehire alışıp, arkadaş edinip, mutlu ve huzurlu bir şekilde okullarına devam etmektedirler.

Firmamızın İstanbul başta olmak üzere Ankara, Adana, İzmir ve Antalya’da ofisleri bulunmaktadır. İstanbul’da 4 ofisimiz ile Şişli, Kadiköy, Çekmeköy ve Kurtköy bölgelerinde hizmet veriyoruz. Tüm Türkiye’de toplam 8 ofisimiz bulunmaktadır. Sadece Ukrayna ile çalışarak öğrencilerimize en doğru ve kapsamlı hizmeti sunuyoruz. 2019 yılı verilerine göre toplam kayıtlı öğrenci sayımız 478 öğrenci olup, bu alanda uzun yıllardır çalışan tecrübeli bir firmayız.

ukrayna-egitim-okumak-ve-yasam

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Almanız İçin 17 Neden

 • 500’den fazla üniversiteye Sahip olan Ukrayna’yı tercih etmenize etkili olan ilk şey bütün üniversitelerin eğitim kalitelerinin yüksek olması ve akademik kadrolarının seviyelerinin üst düzeyde olmasıdır.
 • Özellikle bizim anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin verdiği diplomalar ve denklikleri Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından tanınmaktadır. Bu denkliği tüm Avrupa Birliği ülkelerinden alabilmektesiniz.
 • Dil bilmek ülkemiz açısından çok değerli olmakta olup; Ukraynaca, Rusça ve İngilizce öğrenerek öğrencilerimiz üç dil ile eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.
 • Tüm üniversitelerimizde eğitim hem rusça hem de İngilizce olarak verilmektedir. Hangi dilde eğitim alacağınızın kararı tamamen size kalmıştır. Eğitim dili tercihinizi siz kendiniz hazırlık döneminden önce yapıyorsunuz ve eğitiminiz boyunca aynı dilde devam ediyorsunuz. Tercih ettiğiniz dil de dahil olmak üzere Ukrayna’da eğitiminizi tamamladığınızda ana diliniz, eğitim aldığınız dil ve Ukrayna’nın dili olmak üzere 3 tane dili konuşabilir hale geliyorsunuz.
 • Üniversitelere ödeyeceğiniz yıllık harç ücretleri 1500 dolar ile 600 dolar arasındadır. Bu fiyatlar Avrupayı ve Dünya genelini göz önüne aldığımızda oldukça ekonomiktir.
 • Dünya geneli farklı farklı ülkelerden ortalama olarak 65000 öğrenciyi misafir eden Ukrayna’da üniversiteye giriş işlemleri Türkiye’ye göre oldukça kolaydır. Ülkemizde uygulanan lgs ve lys puanları gibi herhangi bir kriter bulunmamakta yanlızca lise diplomanızın olması herhangi bir üniversiteye kabul edilmeniz için yeterli olmaktadır.
 • Ukrayna’da eğitim gören bir öğrenci konaklama giderleri dışında 250- 300 dolar gibi bir parayla rahatlıkla yaşamını sürdürebilmektedir. Ukrayna’da yaşam maliyetleri bir çok ülkeye göre oldukça düşüktür ve yurt dışından okumaya gelen öğrenciler bu aşamada zorluk çekmemektedir.
 • Eğitim almaya giden öğrenciler normal eğitimlerine ek olarak ülkenin karakteri gereği kültür ve sanat etkinlikleri ile iç içe yaşamaktadır. Bu durum Ukrayna’da eğitim gören öğrencilerin bu anlamda vizyonunu geliştirmekte ve bu anlamda oldukça donanımlı olmalarına sebep olmaktadır.
 • Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizin diğer ülkeleri tercih ettiklerinde en sık karşılaştıkları sorun diğer ülkelerin vize konusunda çok katı davranması ve sorun çıkarmasıdır, oysa Ukrayna konsolosluğu bu konuda hiçbir problem çıkarmamakta ve işlemleri sorunsuz şekilde onaylamaktadır.
 • Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler Ukrayna’nın öğrenci şehirleri olarak bilinen Odessave Kharkiv’de bulunmaktadır ve bu şehirlerde sosyal yaşam tamamen öğrencilere uygun olacak şekilde dizayn edilmektedir. Bu anlamda üniversite okumaya giden öğrenciler kolay bir şekilde sosyal yaşantıya uyum sağlayabilmektedir.
 • Kharkiv ve Odessa’da bulunan üniversitelere giden öğrencilerimiz eğitim dillerini İngilizce olarak seçseler bile o bölgede konuşulan dil Rusça olduğu için aynı zamanda farkında olmadan Rus dili eğitimi de almaktadırlar ve bu sayede okulları bittiğinde hem ingilizce’ye hem de rusça’ya hakim olarak evlerine dönmektedirler.
 • Tüm detayları bir kenara bırakırsak öğrencilerin yaşadığı yerlerin güvenli olması tercih aşamasında ilk sırayı alması gereken bir husustur. Bu anlamda Odessa ile Kharkiv Ukrayna’nın en güvenli kentleri arasındadır ve Türkiye’den giden öğrenciler kendilerine zarar gelmeyecek güvenli bir ortamda eğitimlerini sürdürmektedirler.
 • Bu madde öğrenci velilerini ilgilendiren ve çocuklarının eğitimi için gönderdikleri ülke tercihi yapmalarında ön sıralarda olan bir maddedir. Bu konu ise vize sorunudur. Ülkemiz ile Ukrayna arasında yapılan anlaşma gereği iki ülke arasında turistik vizeler kaldırılmıştır bu sayede öğrencilerimizin aileleri istedikleri her hangi bir zaman zarfında çocuklarını ziyarete kolay bir şekilde gidebilmektedir.
 • Yine aileleri ilgilendiren bir madde ise Ukrayna’ya gidip gelirken yapılan yol masraflarıdır. Ülkemizden Ukrayna’ya uçakla gidip gelmek oldukça ekonomik fiyatlarla yapılabilmektedir. Adeta yurt içinde gezinir gibi Ukrayna’ya gidip gelebilirsiniz.
 • Ülkemizde Ön Lisans eğitimini tamamlamış olan öğrenciler yatay geçiş yaparak Ukrayna’da lisans eğitimlerini tamamlayabilirler ve bu sayede hiçbir sene kaybı yaşamadan eğitimlerini tamamlayabilirler.
 • Yabancı bir ülkede en önemli sorunlardan bir tanesi de yiyecek sorunudur öğrencilerimiz Odessa ve Kharkiv’de bulunan Türk lokantaları ve Türk Pastanelerinde bu ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmektedirler.
 • Kısacası Ukrayna eğitim amaçlı olduğu kadar öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve yabancı dil olarak geliştirebilecekleri en ekonomik ve en güvenli ülkelerin başında gelir. Hem öğrenciler hem veliler açısından bu kadar artıya sahip bir ülkenin ve eğitim sisteminin bu kadar talep görmesine şaşırmamak gerekmektedir.


Bu sayfamızı Ukrayna’da üniversite okumak isteyen ancak herhangi bir fikri olmayan ya da Ukrayna’da eğitim hakkında detaylı bilgi almak isteyen velilerimizin de kolaylıkla anlayabileceği şekilde olabildiğince basit bir anlatımla ve verebildiğimiz kadar detay vererek yazmaya ve sizler için ufak bir rehber olması amacıyla oluşturduk. Umarız burada yazdıklarımızla sizlerin aklında bir fikir oluşturabilmişizdir.

Daha detaylı bilgiler almak için  ofis iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Danışman arkadaşlarımız her konuda size ücretsiz olarak ön danışmanlık hizmeti vereceklerdir. Sizin en değerli varlıklarınızın çocuklarınız olduğunun bilincindeyiz ayrıca yapmış olduğumuz işin çocuklarınızın hayatını temelden etkileyen bir iş olduğunun da bilincindeyiz ve bu bilinçle öğrencilerimiz için en doğru üniversitenin seçimi, en ekonomik şekilde öğrenimlerini tamamlamaları, öğrenim hayatları boyunca Ukrayna’da güvenli bir şekilde yaşamaları ve başarılı bir şekilde mezun olmaları için var gücümüzle çalışmakta ve sürekli olarak velilerimizle temasta olarak ihtiyaçları olan her konuda yanlarındayız.

Ukrayna’da Eğitim almanız için en doğru yolu bulmanız için ilk adımı bu yazıyı okuyarak yapmış oldunuz şimdi hiç vakit kaybetmeden danışmanlarımıza ulaşın ve daha detaylı bilgilere sahip olun.